fot. Jakub RöslerTramwaj Tatra na trasie PST w Poznaniu
Podobnie jak inne polskie miasta, Poznań szykuje się do wzrostów cen energii elektrycznej. Jak podają nam przedstawiciele MPK Poznań, ceny prądu w tym roku kształtowały się na poziomie ponad 330 zł/MWh, a w przyszłym roku mają wynosić ponad 570 zł/MWh. Przewoźnik dodaje też, że na przyszły rok zaplanowano zwiększenie wykorzystywanej energii elektrycznej.
Stolica Wielkopolski także mierzy się z planowanymi wzrostami cen energii elektrycznej. Rosnące ceny prądu, a także chociażby gazu mogą znacznie wpłynąć na komunikację publiczną w polskich miastach. Nie wiemy jeszcze, czy droższy prąd spowoduje ograniczenie oferty przewozowej, czy też miasta będą zmuszone szukać funduszy na utrzymanie komunikacji publicznej w innych częściach budżetu. Jak więc ta kwestia będzie wyglądała w Poznaniu?
– Trwają analizy i przygotowania do przyjęcia założeń, zarówno w zakresie sposobu funkcjonowania komunikacji miejskiej w roku 2022 oraz kształtu budżetu 2022. Jest zbyt wcześnie na jakiekolwiek konkrety – informuje nas Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Czy wiemy już, jakie stawki za energię elektryczną zostały zaproponowane Poznaniowi na rok 2022?
– Procedurę przetargową na zakup energii elektrycznej dla Poznańskiej Grupy Zakupowej prowadzi Miasto Poznań. Oferta, która wpłynęła w postępowaniu, zakłada znacznie wyższe stawki niż dotychczasowe. Stawki obecnie nas obowiązujące (jedynie za zakup energii elektrycznej, bez dystrybucji) to ponad 330,00 zł/MWh netto. Natomiast wysokość stawki za sprzedaż energii elektrycznej proponowanej na 2022 r. wynosi ponad 570,00 zł/MWh netto. Sytuacja jest obecnie analizowana – odpowiada Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań.
Smogulecka dodaje też, że planowane wykorzystanie energii elektrycznej na kolejny rok zwiększy się. W tym roku planowane zużycie prądu oszacowano na około 67,5 GWh, a na 2022 rok na ponad 73,5 GWh.
– Na planowane zużycie wpłynąć mogą m.in. ewentualne zmiany terminów ukończenia bądź rozpoczęcia poszczególnych inwestycji drogowych (rzutuje to na wykonane pockm i wozokm), ale także np. niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak: niskie temperatury, intensywne i długotrwałe opady śniegu, które powodują większe zużycie energii (ogrzewanie zwrotnic tramwajowych i ogrzewanie tramwajów) – kończy Rzeczniczka.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.