Przez lata MPK Poznań musiało płacić parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami opłatę za to, że po jej terenie przebiegało torowisko kolejki parkowej Maltanka. Kilka lat temu po ujawieniu tej sprawy miasto rozpoczęło negocjacje w sprawie wymiany gruntu. W ostatnich dniach podpisano ostateczne porozumienie między stronami.
Na mocy dwóch umów notarialnych - sprzedaży oraz zamiany nieruchomości – Poznań przejął od strony kościelnej osiem działek położonych przy jeziorze Maltańskim, te po których przebiega torowisko kolejki parkowej Maltanka. To ostateczne rozwiązanie wieloletniej sprawy, o której szczególnie głośno zrobiło się przed dwoma laty.
W 2015 roku nowo wybrane władze miasta ujawniły, że miasto musi co miesiąc płacić parafii św. Jana Jerozolimskiego 12 tys. zł za udostępnianie terenu pod kolejkę i stan ten trwa od lat. Tereny wokół jeziora Maltańskiego są terenami rekreacyjnymi i są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców Poznania, jednak w wielu miejscach są przedmiotem sporu między miastem a Kościołem katolickim.
Ziemia ta od czasów zaborów należała do kościelnych instytucji. W większości Kościół stał się ich właścicielem dzięki temu, że polska społeczność Poznania zebrała pieniądz na park rekreacyjny, a strona kościelna zakupiła te obszary o które obecnie toczy się spór. W okresie niemieckiego zaboru tylko Kościół katolicki gwarantował, że ziemia nie zostanie przejęta przez państwo niemieckie. Później w okresie PRL-u nie liczono się z dawnymi aktami własności, tereny przejęło państwo. Władze wybudowały tam tor regatowy i infrastrukturę rekreacyjną w tym kolejkę Maltankę. Po 1989 roku władze kościelne systematycznie na drodze sądownej zaczęły odzyskiwać dawne tereny, co wiązało się pojawieniem się opłat z korzystanie z nich przez podmioty mają na nich swoje obiekty.
Przez lata rozmowy w sprawie uregulowania tych sytuacji toczone były powoli i bez rezultatów. Dopiero po wygraniu wyborów przez obecnie rządzącego Poznaniem Jacka Jaśkowiaka temat został nagłośniony i sprawy przyspieszyły. Chętnie wzięła w nich udział także strona kościelna, która rozwiązania spraw domagała się od dawna.
Pierwszą z umów w tej sprawie podpisano w grudniu 2015 roku. Miasto Poznań nabyło wówczas ponad 5 600 mkw. terenów, zlokalizowanych wokół jeziora. - W dalszych rozmowach miasta z parafią postawiono kolejne cele i przystąpiono do ich realizacji. Konieczne było wypracowanie modelu, który pozwoli na jednoczesne uregulowanie prawne gruntów kościelnych, z których korzystało miasto, a także tych, z których korzystała parafia, a były własnością miasta. Strony uregulowały zapisy ksiąg wieczystych, dokonały podziałów działek i podpisały list intencyjny. Doszło także do porozumień dotyczących umów dzierżaw oraz rozliczeń bezumownego korzystania. – informuje Urząd Miasta w swoim komunikacie.
– Podpisanie umów, do którego doszło 20 października, kończące regulację prawną terenów zlokalizowanych na trasie przebiegu Maltanki, to efekt wytężonej pracy obu stron. Finał regulacji tych terenów wyczerpuje bardzo ważny dla Poznania temat – dodaje urząd.
Ze sprawy zadowolone jest też MPK Poznań, które czeka jeszcze na rozstrzygnięcie spraw w ramach instytucji miejskich. - Nie została jeszcze rozstrzygnięta sprawa należności, które MPK Poznań miałoby uiszczać na rzecz Miasta. Trwają rozmowy z Biurem Gospodarowania Nieruchomościami – mówi Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań.
Kolejka parkowa Maltanka istnieje od 45 lat i wozi pasażerów ze stacji przy rondzie Śródka do Nowego Zoo na Białej Górze. Rocznie przewozi ponad 150 tys. pasażerów, głównie rodziców z dziećmi. Obecnie po zakończeniu tegorocznego sezonu MPK Poznań rozpoczęło
generalny remont trasy z wymiana torowiska na całej jej długości. Prace mają zostać zakończone na wiosnę przyszłego roku.