Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznań. Tramwaje i autobusy nie dojadą już na Os. Sobieskiego

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-11-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-11-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Poznań. Tramwaje i autobusy nie dojadą już na Os. Sobieskiego
fot. JRObecna pętla tramwajowa Osiedle Sobieskiego
Wszystko to z powodu konieczności ujednolicenia nazewnictwa nowych przystanków kolejowych na towarowej obwodnicy Poznania z przystankami komunikacji miejskiej. Obecna pętla tramwajowa oraz dworce autobusowe na Osiedlu Sobieskiego zmienią swoje nazwy i będą nazywały się Piątkowo PKM, od nazwy nowego przystanku - Poznań Piątkowo. Znamy też nazwy innych nowych przystanków, jakie pojawią się na kolejowym ringu.

Poznań szykuje się do uruchomienia połączeń kolejowych na towarowej obwodnicy miasta, co będzie możliwe z powodu modernizacji kolejowego ringu przez PKP PLK. Inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2027 roku, a w jej ramach oprócz wymiany torów i sieci trakcyjnej zostaną też zbudowane nowe przystanki kolejowe, m.in. na Naramowicach, w rejonie pętli tramwajowej osiedle Sobieskiego czy na poznańskim Zielińcu.

Powiązanie kolei z autobusami i tramwajami

Wstępne założenia mówią o tym, że pociągi pasażerskie mają jeździć wokół miasta, tworząc linię obwodową, choć nie znamy jeszcze szczegółów rozmów toczących się pomiędzy województwem, które będzie organizowało wspomniane połączenia, a miastem Poznań, które będzie odpowiadało za współfinansowanie kursów na obwodnicy kolejowej.

Nie zmienia to faktu, że budowa nowych oraz modernizacja / odbudowa starych przystanków kolejowych będzie wymagać dowiązania ich do systemu komunikacji miejskiej, czy szerzej, aglomeracyjnej, organizowanej przez ZTM Poznań. W tym celu Poznań oraz gminy ościenne planują budowę kilku węzłów przesiadkowych, m. in. na Morasku, w rejonie nowego akademika Meteor, czy też na Franowie, pomiędzy pętlą tramwajowo-autobusową a torami kolejowymi.

Mamy nazwy nowych przystanków kolejowych w Poznaniu

Poza budową twardej infrastruktury oraz potencjalnymi zmianami tras linii autobusowych (na razie nie wiemy nic o takich działaniach) bardzo istotna będzie również, być może prozaiczna, konieczność ujednolicenia nazewnictwa przystanków kolejowych z autobusowymi oraz tramwajowymi.

Jak mówi nam Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM Poznań, miasto wraz z PKP PLK przyjęły ostateczne nazwy większości przystanków kolejowych na towarowej obwodnicy miasta.

– Większość nazw przystanków na kolejowej obwodnicy towarowej (istniejących oraz planowanych) została ostatecznie uzgodniona pomiędzy Miastem Poznań a PKP PLK. Spółka PKP PLK potwierdziła przyjęcie nazw przystanków osobowych dla następujących lokalizacji: Poznań Koziegłowy – przy ul. Gdyńskiej, Poznań Piątkowo – przy ul. Stróżyńskiego, Poznań Suchy Las – przy ul. Sucholeskiej.

Ponadto, w ramach uzgodnień pomiędzy PKP PLK a Miastem (przy opiniowaniu przez ZTM w Poznaniu) ponownie uzgodniono jako docelowe nazwy poniższych przystanków osobowych: Poznań Franowo na linii kolejowej nr 352, planowany do budowy w ciągu ulicy Folwarcznej, Poznań Kobylepole na linii kolejowej nr 394, planowany do budowy w ciągu ulicy Kobylepole, Poznań Zieliniec na linii kolejowej nr 394, planowany do budowy w ciągu ulicy Starachowickiej, Poznań Naramowice na linii kolejowej nr 395, planowany do budowy w ciągu ul. Naramowickiej – mówi Trzebiatowski.

Pętla tramwajowa Piątkowo PKM zamiast osiedla Sobieskiego

Skoro znane są już ostateczne nazwy przystanków kolejowych, jakie za kilka lat znajdą się w kolejowym rozkładzie jazdy, to należy zadać pytanie o nazwy przystanków dla autobusów i tramwajów, zwłaszcza pętli tramwajowej i dworców autobusowych (przyszłego oraz planowanego) na osiedlu Sobieskiego. Czy zmienią one swoją długoletnią nazwę?

– Zgodnie z przyjętą systematyką nazewnictwa przystanków komunikacyjnych zarządzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przystankom autobusowym i tramwajowym wchodzącym w skład zintegrowanych węzłów przesiadkowych nadajemy nazwy takie same jak nazwy przystanków kolejowych, uzupełnione o człon PKM. Tym samym dworzec autobusowy Os. Sobieskiego, pętla tramwajowa Os. Sobieskiego i planowane przystanki po północnej stronie przyszłego przystanku kolejowego Poznań Piątkowo, będą nosiły jednolitą nazwę Piątkowo PKM – informuje rzecznik poznańskiego ZTM-u.
Podobnie będzie również w przypadku innych przystanków zlokalizowanych w pobliżu przystanków kolejowych, które mają zostać uzupełnione o człon PKM – Dlatego też np. pętla autobusowo-tramwajowa Franowo będzie nosiła nazwę Franowo PKM – kończy Trzebiatowski.

Ujednolicenie od 3 lat

Poznań oraz gminy tworzące siatkę połączeń ZTM zdecydowały się na ujednolicenie nazw przystanków komunikacji miejskiej z kolejowymi w 2021 roku. Od tego momentu na transportowej mapie miasta i aglomeracji pojawiły się np. przystanki Dębiec PKM przy przystanku Poznań Dębiec, czy Strzeszyn PKM przy przystanku kolejowym na Strzeszynie.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5