PKP SA prowadzą przetarg na przebudowę czterech dworców przy linii nr 9 – Susz, Prabuty, Pszczółki i Tczew. W przypadku tego ostatniego miasta ma zostać poprawiona komunikacja na kładkę pieszą, na którą będzie można wejść za pomocą klatki schodowej zlokalizowanej wewnątrz dworca. W Pszczółkach na dworcu planowane jest natomiast muzeum miodu. Według zapowiedzi prace budowlane na wymienionych dworcach mają rozpocząć się w II kwartale 2018 r.
PKP SA ogłosiły przetarg na prace projektowe dla przebudowy dworców kolejowych Susz, Prabuty, Pszczółki, Tczew, leżących przy linii nr 9 z Warszawy do Gdańska. Przedmiot zamówienia obejmuje prace przedprojektowe, koncepcyjne, projekty budowlane, wykonawcze, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a także nadzór autorski. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty oddzielnie dla każdego z zadań.
Dworzec w Tczewie został wybudowany w 1949 r. Prace będą polegać m.in. na poprawie wizerunku, estetyki, standardu oraz układu funkcjonalno-przestrzennego, usprawnienie ruchu podróżnych na trasie hol główny – kładka piesza, przebudowie wnętrz oraz zagospodarowaniu otoczenia dworca. Celem przebudowy jest włączenie do wykorzystania komercyjnego części poziomu przyziemia, a także przeprowadzenie ruchu między placem z lokomotywą a kładką pieszą przez wnętrze budynku za pomocą nowego, ogólnodostępnego wewnętrznego biegu schodów i nowych wind (obecnie ruch odbywa się zewnętrzną klatką schodową). Dopuszcza się możliwość zastosowania schodów ruchomych i pochylni.
Stan techniczny zabytkowych dworców Susz, Prabuty, Pszczółki, wybudowanych odpowiednio w latach 1930, 1860 i 1901, określony jest jako średni. Zakres prac przewiduje zmianę układu pomieszczeń. Na parterach budynków znajdą się hol główny z poczekalnią, kasami biletowymi, centrum obsługi klienta oraz toaletami. Ponadto w Prabutach lokale na parterze zostaną przeznaczone na cele komercyjne oraz samorządu lokalnego, piętro również zagospodaruje samorząd. W Pszczółkach na parterze również przewidziano usługi komercyjne oraz muzeum miodu, które zajmie także pierwsze piętro. Ponadto przewidziane jest zagospodarowanie otoczenia dworców, w tym rozbiórkę obiektów nieposiadających wartości historycznej w otoczeniu dworców. W Suszu zostaną wyburzone dobudówki. Powstaną nowe ciągi piesze, jezdnie, miejsca parkingowe.
Termin składania ofert mija 23 maja, a jedynym kryterium jest cena. Wykonawca będzie miał do 36 tygodni na przygotowanie projektów wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę. Wykonawca będzie sprawować też nadzór autorski nad realizacją prac. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to II kwartał 2018 r., natomiast przewidywany okres realizacji robót budowlanych wynosi 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą robót budowlanych.
Przetarg reprezentuje nowe podejście kolei do tematu modernizacji dworców – teraz ma ona następować liniowo, przy trasach zmodernizowanych bądź wciąż remontowanych. Na razie lista zapowiadanych inwestycji
obejmuje ponad 120 obiektów. W sumie jednak PKP SA planują inwestycje
na 464 dworcach do 2023 r.