Turystyka rowerowa to branża dynamicznie rozwijająca się w Polsce. Od kilkunastu lat stale zyskuje na znaczeniu. To tendencja zarówno krajowa, jak i międzynarodowa. Najnowszy raport ZDG TOR, zatytułowany „Polska turystyka rowerowa w pigułce” to nie tylko zestawienie podstawowych faktów na temat tego sektora, ale także inspirująca podróż przez krajobrazy, historię i wyzwania związane z rozwojem branży.
Opracowanie stanowi kompleksową analizą trendów, zarówno globalnych, jak i europejskich, które mają wpływ na tę formę aktywności. Warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność turystyki rowerowej w kontekście ekologicznego i aktywnego trybu życia oraz rozwoju mobilności zrównoważonej. A to doskonale wpisuje się w obecne trendy społeczne i gospodarcze. Według badań socjologów jazda na rowerze znajduje się na 3. miejscu wśród najchętniej wybieranych przez Polaków aktywności fizycznych w ramach czasu wolnego. Natomiast inwestycje w infrastrukturę rowerową są jednymi z najczęściej podejmowanych przez samorządy różnego szczebla w ramach polityki mobilnościowej.
I to właśnie kwestie infrastrukturalne są jednymi z kluczowych aspektów raportu. Polska może pochwalić się coraz lepszą, przyjazną rowerzystom bazą noclegową, gastronomiczną czy serwisową. Każdego roku powstają nowe trasy rowerowe, które stają się atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów zagranicznych. Zgodnie z szacunkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego, w naszym kraju znajduje się już ok. 30 tys. km turystycznych szlaków rowerowych. Ich walorem jest różnorodność: od lokalnych szlaków po trasy o zasięgu międzynarodowym (ok. 6 tys. km to trasy o tym znaczeniu), co czyni Polskę atrakcyjnym celem dla miłośników „dwóch kółek” na każdym poziomie zaawansowania i doświadczenia rowerzystów. Jednak nadal jednak zdarza się, że infrastruktura, nawet ta najnowsza, nie spełnia podstawowych standardów.
Ogromne znaczenie, również w zakresie infrastruktury, mają regulacje i strategie, które kształtują rozwój turystyki rowerowej (np. Krajowa strategia rowerowa). Autorzy raportu wskazują na konieczność szerokiego uwzględniania ruchu rowerowego w dokumentach strategicznych dotyczących różnych wymiarów mobilności.
Opracowanie wskazuje także na inne działania, które należy podejmować, aby wspierać rozwój turystyki rowerowej w Polsce. Autorzy raportu oceniają, iż Polska – jako miejsce sprzyjające poruszaniu się jednośladami – ma ogromny potencjał, aby stać się jednym z liderów w tej sferze.
Nie można pominąć aspektu promocji turystyki rowerowej. Raport zawiera szereg rekomendacji dotyczących efektywnej promocji tego segmentu rynku, którego wielkość w skali globalnej – wg szacunków – w 2030 r. ma wynieść prawie 1,3 mld dolarów (dwa razy więcej niż obecnie). W związku z tym, autorzy opracowania wskazują na konieczność współpracy pomiędzy różnymi szczeblami administracji oraz sektorem prywatnym, aby skutecznie przyciągać turystów i zachęcać ich do odkrywania piękna Polski na rowerze.
Zachęcamy do pobrania raportu i odkrywania, jak szerokie są perspektywy rozwoju turystyki rowerowej w Polsce. Niech rower stanie się Waszym przewodnikiem po pięknych krajobrazach Polski i inspiracją do aktywnego spędzania wolnego czasu!
Link do raportu:
„Polska turystyka rowerowa w pigułce"