Rewitalizowane odcinki ulic Nawrot i Traugutta nie zostaną oddane do użytku w tym roku. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczy to opóźnieniami jednej z firm podwykonawczych, budującej nową linię energetyczną. Według urzędników konieczne okazało się nakazanie firmie opuszczenia placu budowy.
Jak informuje dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik, opóźnienie na ul. Wschodniej, Nawrot i
Traugutta wynika z przeciągających się prac podwykonawcy PGE – firmy Electropax. Jej pracownicy mieli za zadanie wybudować magistralę energetyczną w postaci linii 110kV, dostarczającej prąd do remontowanych budynków. – Firma od miesięcy zwodzi nas, że zakończy swoje prace – twierdzi dyrektor. Wcześniej czas ich wykonania szacowano na 6-8 tygodni. Niestety, nie udało się dotrzymać terminu.
– Według harmonogramu przebudowa tych ulic powinna zostać zakończona już za chwilę – zaznacza dyrektor ZIM. Na razie jednak wykonane zostały tylko prace rozbiórkowe i podziemne. Rozpoczęcie przebudowy jezdni i chodników nie było możliwe.
Według Kowalewskiej-Wójcik ZIM wraz z Biurem Inżyniera Miasta wielokrotnie usiłował przywołać wykonawcę do porządku. Choć przedstawiciele władz miasta od początku omawiali i koordynowali z gestorem plany rewitalizacji, nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego efektu. – Okazało się, że nie mamy na firmę wpływu. Dlatego w przyszłym tygodniu we wtorek zostanie podjęta decyzja o usunięciu gestora z placu budowy – zapowiada dyrektor. Firma będzie musiała wtedy zabrać swój sprzęt w ciągu trzech dni. Prace będą musiały zostać dokończone już po zakończeniu właściwej części przebudowy ulicy.
Spośród pięciu ulic, które miały być oddane do użytku po rewitalizacji
jeszcze w tym roku (Gdańska, Jaracza, Nawrot, Tuwima, Traugutta) terminu nie uda się dotrzymać na dwóch. W przypadku
Wschodniej termin od początku przewidywał ukończenie prac w połowie przyszłego roku. Wykonawca Gdańskiej również zaliczył miesięczny poślizg, jednak deklaruje zakończenie inwestycji do końca grudnia.
Problem nie wystąpił w przypadku ul. Tuwima, choć jej rewitalizacja
rozpoczęła się równocześnie z Nawrot. – W przebudowę ul. Tuwima była zaangażowana inna firma z branży energetycznej, która zakończyła już swoje prace. Wystąpił natomiast problem z firmą Veolia, ale i ona wykonała już swoje zadanie – wyjaśnia Kowalewska-Wójcik.
Po usunięciu Electropaxu z placu budowy front robót zostanie przejęty z powrotem przez głównego wykonawcę rewitalizacji ulic – firmę IDS na Nawrot i Wschodniej oraz konsorcjum LarkBud i KEMY na Traugutta. Dyrektor ZIM nie podaje ostatecznego terminu zakończenia przebudowy Nawrot i Traugutta, stwierdzając tylko, że będzie on zależał od pogody w okresie zimowym.