Po ustąpieniu prezydenta Tadeusza Ferenca w Rzeszowie odbędą się wybory. Dotychczasowy włodarz jako swojego wymarzonego następcę wskazał Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości z Solidarnej Polski. Ten podtrzymuje obietnicę budowy kolei jednoszynowej. – Zapraszam w podróż do XXII w. Chciałbym, żebyśmy przegonili Amsterdam, który zajmuje pierwsze miejsce w Europie jeśli chodzi o smart city – mówi Marcin Warchoł.
– Temat zaczął się 12 lat temu, gdy wyjechałem do Szwajcarii oglądać kolejkę w fabryce. Później były spotkania w Dubaju i Sydney, z firmami. Nie było jednak przepisów. Dopiero, gdy nawiązaliśmy kontakt z ministrem Warchołem temat ruszył z miejsca – mówi Tadeusz Ferenc. Jak wskazuje dotychczasowy prezydent, przepisy są już gotowe. – W zasadzie inwestycja będzie mogła być realizowana – mówi Ferenc.
Ideę budowy monoraila podtrzymał kandydat na prezydenta Marcin Warchoł. – Rzeszów widzę mój ogromny, wielkie nowoczesne przestrzenie. Zapraszam w podróż do XXII w. – powiedział, prezentując film, który pokazuje, jak taka kolej jednoszynowa może wyglądać. – Plany będą realizowane. Chciałby, by kolejka biegła w kierunku Cieplińskiego, następnie do Rejtana i Piłsudskiego. To Rzeszów przyszłości – mówi Warchoł.
Szacowany koszt inwestycji to 0,8-1 mld zł. W realizacji mają pomóc środki zewnętrzne, w tym unijne oraz zainteresowanie inwestorów. – Monorail to bezpieczny, bezkolizyjny, ekologiczny i najnowocześniejszy środek transportu. Pięć razy bardziej efektywny niż autobus, dwa razy bardziej niż tramwaj, taki sam jak metro, tylko zdecydowanie tańszy – mówi Marcin Warchoł. Inwestycji ma towarzyszyć budowa parkingów przesiadkowych.
Kolej zostanie usytuowana na pewnej wysokości, na estakadach. – Nie będzie kolidować z ruchem miejskim, nie ingeruje to w żaden w życie mieszkańców, nie tworzy korków. Szacuje się, że do 2050 r. liczba mieszkańców znacznie zwiększy się, chcemy rozwijać miasto – mówi Warchoł. W Rzeszowie ma powstać też fabryka wagonów w Dworzysku.
Przepisy muszą jeszcze zostać przyjęte przez rząd. – Pan premier wspiera rozwój naszego miasta i samorządności. To tylko kwestia czasu, kiedy zostanie złożony podpis ministra infrastruktury i pana premiera – mówi Marcin Warchoł.
Minister Warchoł unikał jednak jasnej odpowiedzi na pytanie, kiedy taka kolej mogłaby by powstać. – Wiemy jak to wygląda. Najpierw musi być plan funkcjonalno-użytkowy, musi być przetarg – w trybie projektuj i buduj. Na pewno będzie to niebawem. Ufam, że najbliższe lata to będzie okres ciężkiej pracy, kiedy będą widzieć państwo rozkopane miasto, ale tworzące tę wspaniałą wizję – wskazuje Michał Warchoł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.