Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrazili zgodę na opracowanie studium wykonalności projektu pod nazwą Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Ma ona powstać do 2023 roku.
– Głównym zadaniem sieci kolei dojazdowej będzie stworzenie systemu komunikacji kolejowej wokół Rzeszowa, która zapewni sprawny dojazd do stolicy regionu. Planujemy, że w przyszłości inwestycja będzie realizowana przez trzy podmioty: miasto Rzeszów, samorząd wojewódzki i PKP PLK – powiedział w zeszłym tygodniu wicemarszałek Wojciech Buczek.
Wstępnie oszacowano, że studium wykonalności, na które zgodę wyraził Sejmik, będzie kosztować około 1 mln zł. Cały projekt, na który składać się będzie modernizacja i budowa nowej infrastruktur (np. do lotniska w Jasionce), a także zakup niskopojemnego taboru, pochłonie ponad 300 mln zł. Województwo chce realizować projekt z pieniędzy POIiŚ na lata 2014-2020.
Przetarg na wykonanie studium będzie przygotowywany jeszcze latem. Jego zwycięzca będzie musiał przedłożyć również wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy zewnętrznych.
Projekt Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada modernizację bądź dobudowanie przystanków osobowych (około 10) na liniach z Rzeszowa w kierunku Przeworska, Kolbuszowej, Dębicy i Strzyżowa. Pociąg ma dojechać także do lotniska w Jasionce (obecnie odlatuje z niego od 8 do 10 rozkładowych samolotów dziennie). W Rzeszowie powstać ma też intermodalny dworzec.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Rynek Kolejowy.