PKP SA otworzyły oferty w ponowionych przetargach na przebudowę dworców Toruń Wschodni i Miasto. Ile firm wystartowało, jakie oferty złożyły i jaki jest budżet zamawiającego – to na razie tajemnica. Postępowania nie są bowiem prowadzone w oparciu o prawo zamówień publicznych, a kolej planuje jeszcze wśród oferentów „dogrywkę”.
Przedmiotem jednego z postępowań jest przebudowa wczesnomodernistycznego dworca Toruń Miasto za zmianą użytkowania części obiektu. Na parterze budynku zaplanowano hol główny z poczekalnią, toalety, lokal użytkowy i lobby hostelu. Na wysokim parterze przewidziano lokal użytkowy, bar i toalety, a na piętrze – pokoje hostelowe. Zagospodarowane zostanie też otoczenie. Więcej o zamówieniu pisaliśmy
tutaj, przy pierwszym postępowaniu.
Drugie zadanie dotyczy przebudowy i remontu neogotyckiego dworca Toruń Wschodni. Zmieni się układ pomieszczeń wewnątrz budynku. Na parterze przewidziano hol główny, hol kasowy, kasy biletowe, toalety, lokal użytkowy i hostel. Na piętrze – hostel. Przebudowany zostanie też były budynek administracji, który zostanie przeznaczony na hostel, przewidziano też lokal użytkowy. Zagospodarowane zostanie otoczenie. Więcej o zamówieniu piszemy
tutaj.
Termin składania ofert na Toruń Miasto minął 25 sierpnia, a na Toruń Wschodni – 29 sierpnia. PKP SA nie opublikowały jednak informacji z otwarcia ofert. – Na ten moment możemy powiedzieć, że w obydwóch postępowaniach na wybór wykonawców przebudów dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto, wpłynęły oferty od potencjalnych wykonawców. Obecnie komisja sprawdza je pod kątem formalnym i prawnym – informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.
Obydwa postępowania, jak wyjaśnia, są niepubliczne. Oznacza to, że prowadzone są w oparciu o wewnętrzną instrukcję zakupową spółki – z pominięciem prawa zamówień publicznych. – Zgodnie z instrukcją, jeśli postępowanie zakłada możliwość dogrywki, a w tym wypadku tak jest, nie publikuje się informacji z otwarcia ofert dotyczących ilości złożonych ofert, ich wartości, ani informacji o tym jaką kwotę zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania. Jest to podyktowane możliwością uzyskania korzystniejszych warunków realizacji kontraktu dla spółki – zaznacza Sarna. Szczegółowe informacje poznamy więc dopiero w momencie rozstrzygnięcia postępowania. Jedynym kryterium wyboru jest cena.