fot. Alina Zienowicz Ala z, domena publicznaSerock
Aby poznać skalę problemów związanych z tzw. niską emisją zanieczyszczeń powietrza, konieczna jest inwentaryzacja budynków – przekonuje burmistrz Serocka. Jego gmina przeprowadziła takie badanie, a wyniki nie napawają optymizmem: co najmniej co ósmy obiekt wymaga interwencji. Dane te mogą być zaniżone, bo przygotowano je na podstawie ankiet.
– Bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji cała dyskusja o jej przeciwdziałaniu nie ma sensu – powiedział na tegorocznym Kongresie Czystego Powietrza Artur Borkowski, burmistrz miasta i gminy Serock. Tamtejszy samorząd przygotował własny program inwentatyzacyjny, który – co podkreślał prelegent – został przygotowany m.in. w związku z wyraźnym oczekiwaniem społecznym. Sam proces inwentatyzacji był w ocenie burmistrza ekspresowy.
Przynajmniej co ósmy budynek wymaga podjęcia działań
W maju 2019 r. gmina zawarła bowiem umowę z realizatorem badań, który rozpoczął je w sierpniu, a zakończył zaledwie dwa miesiące później. – W gminie, która ma 15 tys. mieszkańców i ok. 8 tys. obiektów, zidentyfikowaliśmy około tysiąc miejsc, które wymagają działań samorządu w tym obszarze – podsumował wyniki inwentatyzacji przedstawiciel lokalnych władz. – Świadomie zakładamy przy tym, że to nie są wszystkie takie miejsca – dodał.
Tłumaczył, że identyfikacja została dokonana na podstawie ankiet. – Świadomość nie jest jednak stuprocentowa i trzeba ją stale budować, bo nie wszyscy chcieli ujawniać informacje na temat swojego dobrostanu – mówił. Tym niemniej wyniki przeprowadzonej inwentaryzacji mają pozwolić na określenie skali problemu i podstawowych wyzwań.
Dotychczasowe programy to dopiero początek drogi
Burmistrz Serocka podkreślał przy tym, że pierwsze działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w gminie samorząd podjął na pięć lat przed rozpoczęciem spisu. Ruszył wówczas program dofinansowania do wymiany pieców. – W 2017 r. skorzystaliśmy natomiast z programu funkcjonującego pod auspicjami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Od tego roku działamy zaś w ramach programu „Czyste Powietrze” – wskazywał.
– W ramach naszych lokalnych działań zrealizowaliśmy [wymianę pieców] w ok. 200 lokalizacjach. Co najmniej tysiąc, a liczę, że ok. 1400, jeszcze przed nami – podsumował Artur Borkowski.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.