Trwa przetarg na remont zabytkowego budynku dworca w Skierniewicach. Zarządca obiektu, Polskie Koleje Państwowe, zamierza w najbliższym czasie zmodernizować też trzy inne budynki stacyjne w regionie łódzkim. Prace mają koncentrować się głównie na dostosowaniu infrastruktury do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.
Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy przetarg na remont dworca Skierniewice miał zostać ogłoszony jeszcze w 2022 r. Tak się jednak nie stało. Nie oznacza to natomiast rezygnacji z tej inwestycji ujętej w programie dworcowym polskich kolei państwowych na lata 2016 – 2023.
W marcu
ruszył przetarg na przebudowę dworca. Remont ma objąć naprawę dachu, wymianę bądź modernizację wszystkich instalacji na dworcu, poprawę estetyki wnętrza i dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poprzednia modernizacja dworca zakończyła się ok. 20 lat temu, ale według zarządcy tego zabytkowego obiektu wymaga on już kolejnych prac. Same roboty mogą zacząć się w trzecim kwartale i, jeśli inwestycja będzie przebiegać bez komplikacji, mają zakończyć się w pierwszej połowie 2025 r.
Do końca drugiego kwartału tego roku ma natomiast pojawić się ogłoszenie o przetargu na remont dworca Gałkówek. – Zakres przebudowy obejmie dostosowanie istniejącego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wskazuje nasza rozmówczyni. Powstać ma m.in. nowe pomieszczenie poczekalni oraz toaleta. Roboty w gmachu z początku XX w. mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku i powinny potrwać nie dłużej niż do końca 2024 r.
W drugiej połowie tego roku PKP planują ogłosić przetarg na remont kolejnego dworca znajdującego się przy trasie ze Skierniewic do Łodzi – w Płyćwi. – Przebudowa będzie obejmować m.in. wykonanie poczekalni oraz toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – opisuje przedstawicielka zarządcy obiektu. Choć to jeden z najstarszych dworców w Polsce, bo powstał ok. 1845 r., nie jest objęty ochroną konserwatorską. Same roboty budowlane powinny rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. Planowany termin ich zakończenia to pierwsza połowa 2025.
PKP SA
podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca w Rokicinach znajdujących się na trasie z Koluszek do Częstochowy. W środkowej części parteru powstać ma poczekalnia, a wszystkie wejścia do budynku staną się bezprogowe. – Prace będą prowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi – zapewnia Agnieszka Jurewicz, bo dworzec z XIX w. figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Prace potrwają, jeśli nie pojawią się problemy, do drugiego kwartału 2024 r.