Sokółka przymierza się do przebudowy obecnego budynku dworca. Miałby on stanowić część gminnego centrum przesiadkowego. Drugim elementem szykowanej inwestycji będzie uporządkowanie terenu wokół dworca i lepsza integracja z komunikacją miejską i dalekobieżną.
Gmina Sokółka ruszyła z przetargiem na zaprojektowanie i wybudowanie Gminnego Centrum Przesiadkowego. Węzeł maiłby powstać przy ul. Kolejowej. W planach jest także przebudowa budynku dworca PKP, który ma zmienić swoją funkcję użytkową. Dotychczasowe lokale mieszkalne mają zostać przekształcone w powierzchnie użytkowe i usługowo-biurowe.
Gmina zapowiada wymianę w budynku instalacji wewnętrznych, w tym instalacji elektryczne, odgromowej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, klimatyzacji i sieci teletechnicznych. Zamontowane będą urządzenia fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Koncepcję odświeżenia bryły budynku ma przedstawić projektant, który będzie zobligowany do przedłożenia dwóch odmiennych rozwiązań projektowych i dwóch wizualizacji dla każdej z nich. Zaznaczono, że wykonawca w trakcie trwania prac ma zapewnić na dworcu obsługę pasażerów.
Przebudowie poddany zostanie również teren wokół dworca. Zmieni się oświetlenie terenu. Wybudowane będą ciągi komunikacyjne, parkingi, zatoki dla autobusów i taksówek, wiaty przystankowe. Na czas robót powstaną tymczasowe przystanki dla obsługi połączeń komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa, a w pobliżu budynku droga parking z wiatą na rowery. Nie zapomniano o promowaniu elektromobilności, stąd w planach budowa stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.
Prowadząca do dworca ul. Kolejowa ma zostać przebudowana. Zmieniona będzie nawierzchnia. Pojawią się nowe zatoki. Piesi zyskają nowe chodniki i zieleńce. Przebudowa obejmie odcinek od skrzyżowania ul. Kolejowej z 11 Listopada do skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Wyszyńskiego.
Sokółka zaznacza, że gminie zależy na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych dostosowanej do obsługi osób z dysfunkcjami. Powstać ma atrakcyjna i wzajemnie się uzupełniająca przestrzeń publiczna na dworcu – komercyjna na parterze budynku i biurowo-usługowa na wyższych kondygnacjach. Powstać ma reprezentacyjny hol wejściowy do budynku dworca o wysokości dwóch kondygnacji nad częścią centralną przebudowywanego budynku z zastosowaniem łącznika – kładki łączącej pomieszczenia biurowe drugiej kondygnacji nadziemnej prawego i lewego skrzydła budynku.
Miasto zaznacza w zamówieniu, że chce nadać reprezentacyjności budynkowi dworcowemu jako „bramy do miejscowości”. W środku powstać ma także atrakcyjna czytelnia. Zamówienie jest współfinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wartość szacunkowa inwestycji to 24,06 mln zł. Na realizację zadania przewidziano 42 miesiące. Składanie ofert wyznaczono czas do 25 marca. O wyborze oferty decyduje cena (60 proc.), okres udzielonej gwarancji na prace (30 proc.) oraz doświadczenie kluczowego personelu w postaci projektanta i kierownika budowy (10 proc.).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.