Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Solaris z umowami w Częstochowie, Gliwicach i Tczewie

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
27-03-2025
Ostatnia modyfikacja:
27-03-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Częstochowa, UM Gliwice, UM Tczew

Podziel się ze znajomymi:

Firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. podpisała umowy z trzema miastami w Polsce. Dostarczy 10 autobusów elektrycznych dla Tczewa, 15 hybrydowych i 10 elektrycznych dla Gliwic oraz 10 przegubowych autobusów elektrycznych dla Częstochowy.

– W Częstochowie realizujemy program „Lepszej Komunikacji”. W jego ramach dbamy o to, żeby w mieście było coraz więcej dobrych, bezpiecznych i wygodnych dla mieszkańców połączeń komunikacyjnych. Dlatego realizujemy obecnie m.in. strategiczny łącznik ul. 1 Maja z ul. Krakowską z wiaduktem nad torami kolejowymi – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy też, żeby komunikacja publiczna stawała się coraz bardziej komfortowa i ekologiczna, i aby mieszkańcy chętnie przesiadali się na autobusy oraz tramwaje. Dlatego dzisiaj podpisujemy umowę na 10 nowych autobusów „elektryków”. To będą autobusy długie, potrzebne na najbardziej popularnych i obciążonych miejskich trasach.

– Będziemy dostarczać 10 autobusów z tych najdłuższych, wyposażonych w najnowszą technologię i największą dostępną pojemność baterii, co przekłada się na ich zasięg i elastyczność użytkowania przez przewoźnika. Jest to obecnie nasz flagowy produkt – rekomenduje Romuald Witkowski – dyrektor generalny Solaris Poland.

Nowe autobusy będą „przegubowcami” o długości 18 metrów ze 118 miejscami dla pasażerów, w tym 41 miejsc siedzących. 12 miejsc siedzących będzie dostępnych z poziomu niskiej podłogi (a 4 z nich mają być przeznaczone dla osób o obniżonej sprawności ruchowej). Będą wyposażone w silniki o mocy 240 kW. Pojazdy mają możliwość odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii oraz funkcję ograniczenia prędkości do 70 km/h.

Jak zapowiada Waldemar Wlazło – regionalny dyrektor ds. sprzedaży Solaris Bus & Coach - nowością w zamówionych przez Częstochowę autobusach będzie zaawansowany, inteligentny system bezpieczeństwa, identyfikujący przeszkody na drodze i zatrzymujący pojazd w przypadku braku stosownej reakcji ze strony kierującego.

W ramach kontraktu po rozstrzygniętym przetargu jeszcze w tym roku do Częstochowy ma trafić 5 nowych elektrycznych Solarisów wraz z kompletną infrastrukturą do ładowania, a do końca lutego przyszłego roku - kolejnych 5 sztuk.

– Nowe autobusy zastąpią te najbardziej obecnie wyeksploatowane we flocie MPK Mercedesy Conecto, które służą mieszkańcom już blisko 20 lat. To będzie duży skok jakościowy, nie tylko w zakresie systemu bezpieczeństwa i dostępności z poziomu niskiej podłogi, ale także m.in. poprzez cichszą pracę, pełną ekologię i większy komfort pracy dla kierowców – zapowiada prezes częstochowskiego MPK Mariusz Sikora.

Zakup jest możliwy dzięki środkom pozyskanym przez miasto na inwestycje w bezemisyjny transport publiczny z Krajowego Planu Odbudowy. Umowa wartości 44,1 mln zł – oprócz autobusów i 10 stacjonarnych ładowarek - obejmuje też dostawę urządzeń i narzędzi diagnostycznych oraz realizację niezbędnych szkoleń.

W 2023 r. MPK wzbogaciło się o 4 nowe „elektryki” (także zakupione z dofinansowaniem ze środków unijnych), a w całej autobusowej flocie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie jeździ już blisko pół setki pojazdów z napędem innym niż spalinowy (elektrycznym, hybrydowym i z napędem na sprężony gaz ziemny CNG).

W spotkaniu związanym z podpisaniem umowy – oprócz wyżej wymienionych – uczestniczyli także: Rafał Oziębała – zastępca prezesa MPK, Małgorzata Biernat - naczelniczka Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli Urzędu Miasta i Monika Bilnik z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM.

Nowe autobusy dla Gliwic

W ramach rozstrzygniętego w lutym przetargu firma Solaris Bus & Coach Sp. z o. o. zobowiązała się dostarczyć 15 niskopodłogowych autobusów hybrydowych marki Solaris Urbino 18 Hybrid, które pod koniec roku zasilą gliwicki tabor. 20 marca gliwicki PKM podpisał umowę z wykonawcą zadania.

Nowe autobusy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, elektroniczne kasowniki biletów oraz urządzenia poboru opłat systemu „Transport GZM”, tablice informacyjne, automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru, cyfrowy monitoring, system zliczania pasażerów, a także system kontroli trzeźwości. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, takim jak system monitorowania martwego pola – szczególnie ważny w kontekście bezpieczeństwa rowerzystów – czy monitorowanie strefy przed pojazdem, podróżowanie nimi będzie jeszcze bezpieczniejsze.

Zyska także środowisko. Nowe autobusy posiadać będą bowiem napęd hybrydowy – tzw. mild hybrid – wykorzystujący energię wytwarzaną w procesie hamowania. Dzięki temu będą emitować mniej zanieczyszczeń. – Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. Dzięki temu poprawiamy jakość usług komunikacyjnych, a wiele udogodnień pozwala na coraz bardziej komfortowe podróżowanie – podkreśla Mirella Musiolik, prezes PKM Gliwice.

To jednak nie koniec nowości w gliwickim taborze. W IV kwartale bieżącego roku na ulice naszego miasta wyjedzie bowiem także 10 nowych autobusów z napędem elektrycznym – 7 przegubowców Urbino 18 electric oraz 3 modele Urbino 12 electric, na których dostawę gliwicki PKM podpisał umowę z firmą Solaris jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.

Tczew kupuje Solarisy

25 marca podpisana została umowa na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla miasta Tczewa. Umowę podpisali prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski oraz, ze strony firmy Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – dyrektor ds. sprzedaży Andrzej Sienkiewicz.

Wartość umowy to 30 725 400 zł. Podpisanie dokumentu odbyło się na terenie zintegrowanego węzła transportowego na tle elektrycznego autobusu, podobnego do tych, które wkrótce pojawią się na naszych ulicach. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia skorzystali z krótkiego przejazdu „elektrykiem” .

Zakup autobusów elektrycznych to kluczowy element projektu realizowanego dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji: G 1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy).

Projekt ma na celu poprawę jakości komunikacji miejskiej i redukcję emisji CO₂, wpisując się w krajowe i unijne założenia dotyczące elektromobilności.

Pierwsza dostawa pojazdów planowana jest na 10 miesięcy od podpisania umowy, a pełna realizacja zamówienia powinna zostać zakończona w ciągu 11 miesięcy.

Cały projekt musi zostać zakończony najpóźniej do czerwca 2026 roku.

Nowe autobusy, które pojawią się na ulicach Tczewa, mają spełniać szereg zaawansowanych wymagań technicznych. Pojazdy będą miały długość od 11,5 do 12,2 metra, szerokość od 2,5 do 2,55 metra oraz maksymalną wysokość 3,4 metra. Konstrukcja zakłada pełną niskopodłogowość, co znacząco ułatwi korzystanie z transportu osobom z ograniczeniami ruchowymi.

Elektryczne autobusy pomieszczą co najmniej 70 pasażerów, w tym minimum 25 na miejscach siedzących. Silniki o mocy co najmniej 180 kW będą zasilane bateriami o pojemności nie mniejszej niż 300 kWh. Ładowanie odbywać się będzie zarówno za pomocą pantografów, jak i złącz plug-in, co umożliwi elastyczne dostosowanie do różnych warunków eksploatacyjnych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rumunia. Gałacz z kompletem nowych elektrobusów od Solarisa

Komunikacja

Rumunia. Gałacz z kompletem nowych elektrobusów od Solarisa

Przemysław Farsewicz 14 marca 2025

Paryż z tysięcznym autobusem elektrycznym

Komunikacja

Paryż z tysięcznym autobusem elektrycznym

Przemysław Farsewicz 22 lutego 2025

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rumunia. Gałacz z kompletem nowych elektrobusów od Solarisa

Komunikacja

Rumunia. Gałacz z kompletem nowych elektrobusów od Solarisa

Przemysław Farsewicz 14 marca 2025

Paryż z tysięcznym autobusem elektrycznym

Komunikacja

Paryż z tysięcznym autobusem elektrycznym

Przemysław Farsewicz 22 lutego 2025

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5