W Sosnowcu rozpisano przetarg na zagospodarowanie powstałych w tym mieście węzłów przesiadkowych. Podzielono go na dwie części. Pierwsza to zbudowanie w tym mieście systemu roweru publicznego, druga to wyposażenie węzłów w biletomaty.
Sosnowiecki pomysł na rower publiczny jest o tyle nietypowy, że w oczywisty sposób urzędnicy chcą go powiązać z istniejącym systemem węzłów przesiadkowych. W części pierwszej chodzi o stworzenie systemu (w trybie zaprojektuj i zbuduj) składającego się z dziewięciu stacji. Dwie z nich powinny pomieścić po 30 rowerów, a pozostałe siedem – po 10 rowerów. W sumie więc niewielki system sosnowiecki ma liczyć 130 rowerów, przy czym zamawiający zastrzega sobie możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne cztery stacje.
Wszystkie stacje powinny być wyposażone w stojaki, panel sterujący i wiaty. Co istotne wśród 130 rowerów ma się znaleźć sześć tandemów, oraz cztery rowery trójkołowe, przeznaczone dla osób z dysfunkcją ruchu.
Zamawiający podkreśla, że przetarg nie dotyczy zarządzania systemem, a jedynie jego zaprojektowania i wybudowania.
Druga część zamówienia to uruchomienie 14 biletomatów w ośmiu wymienionych w dokumentacji przetargowej węzłach przesiadkowych, zwykle po dwa we wskazanej lokalizacji. Co istotne, zastrzeżeniem przetargowym jest, że ich forma zabudowy ma umożliwić korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Fioletowym kolorem zaznaczono lokalizację stacji rowerowych, żółtym - biletomatów W zamówieniu cena stanowi 60 proc. wagi oceny ofert. Ma być ono współfinansowane z funduszy unijnych, więc zamawiający zastrzega sobie możliwość unieważnienia go, jeśli nie uzyska stosownego dofinansowania. Pozostałe kryteria oceny ofert to długość okresu gwarancji i czas realizacji. Oba ważą po 20 proc.
Na oferty czekają w Sosnowcu do 9 października. Ewentualni oferenci muszą się wykazać doświadczeniem w odniesieniu do odpowiednich części, w postaci zrealizowania w ciągu ostatnich pięciu lat co najmniej jednej budowy, w której musieli utwardzić powierzchnię minimum 100 m2, postawić stojak na co najmniej 10 rowerów, postawić dwie wiaty i zabudować przynajmniej jeden biletomat.