Świdnik chce zakupić trzy autobusy wodorowe dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Transport Publiczny. Właśnie podpisano umowę na dofinansowanie do tego projektu.
Zakup zeroemisyjnych pojazdów zaplanowany jest na lata 2023-2024. Jego koszt to 11,439 mln złotych. 6,975 mln złotych wyniesie dofinansowanie, natomiast pożyczka to 2,32 mln złotych. Pieniądze pochodzą z drugiej edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Zielony Transport Publiczny”.
Autobusy przyjadą za dwa lata
– W ostatnich latach Świdnik jest jednym z największych beneficjentów w województwie lubelskim, zarówno budowy dróg krajowych, jak i infrastruktury kolejowej oraz lotniska. Komunikacja Świdnika z resztą Polski jest na coraz wyższym poziomie, ale mieszkańcy cały czas oczekują dążenia do najwyższych standardów, jeśli chodzi o transport publiczny, także ten ekologiczny. To miasto do tego aspiruje. Decydując się na projekt, który otrzymał wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już za dwa lata będziemy mogli korzystać z nowoczesnych autobusów wodorowych – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Artur Soboń, sekretarz stanu w ministerstwie finansów.
Budowa ładowarek dla pojazdów elektrycznych
Posiadanie zielonej komunikacji miejskiej to jednak nie jedyny plan miasta. Na lata 2023-2024 zaplanowana jest realizacja projektu „Budowa ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w Gminie Miejskiej Świdnik”, możliwa dzięki programowi priorytetowemu nr 6.4 „Zeroemisyjny transport Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.
W ramach projektu na terenie Świdnika powstanie sześć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 72 kW. Stacje będą znajdować się w pobliżu placówek oświatowych, administracyjnych, zdrowotnych, miejsc kultury, sportu czy sklepów. Każda ładowarka będzie dwupunktowa. Pierwszy punkt zapewni moc ładowania 50 kW prądem stałym, drugi 22 kW prądem zmiennym.
Całkowity, szacowany koszt tej inwestycji to 1 581 591 zł. Świdnik otrzymał na nią dotację w wysokości 579 160 zł. Pozostałą część wydatków stanowi wkład własny miasta.
W Świdniku ruszy produkcja NesoBusów
Podczas dzisiejszej konferencji głos zabrał również jej gospodarz, burmistrz Waldemar Jakson: – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Jest to przedsięwzięcie przyszłościowe. Świdnik nazywany jest bramą do Lubelszczyzny. Mamy bardzo dobrze skonfigurowane sieci komunikacyjne, a autobusy wodorowe pomogą nam jeszcze bardziej rozbudować tę sieć. Będą wozić mieszkańców do dworca przesiadkowego, który znajduje się w Świdniku, a który w przyszłości zostanie połączony z dworcem w Lublinie. W ten sposób powstanie sieć w województwie lubelskim.
Włodarz miasta przypomniał również, że w Strefie Aktywności Gospodarczej powstaje fabryka autobusów wodorowych. Produkcja NesoBusów
ma wystartować już w przyszłym roku.