Wałbrzych to kolejne polskie miasto, do którego mają trafić autobusy wodorowe. Samorząd ma zakupić pojazdy wodorowe dzięki dofinansowaniu z drugiej edycji programu Zielony Transport Publiczny. Pierwsze autobusy miałyby trafić do dolnośląskiego miasta w pierwszym kwartale 2024 roku.
Wałbrzych
ma być kolejnym polskim miastem, na ulice którego wyjadą w najbliższych latach autobusy wodorowe. Jak na razie regularne kursy takiego
autobusu odbywają się w Koninie, który wydzierżawił od firmy Solaris jeden pojazd wodorowy. Kolejne autobusy tego typu
trafią do Poznania, który kilkanaście dni temu rozstrzygnął przetarg na ich zakup. Informowaliśmy już
także o planach Rybnika, który także jest blisko pozyskania autobusów wodorowych. Teraz okazuje się, że do grona tych samorządów dołączy Wałbrzych.
20 autobusów wodorowych dla Wałbrzycha
Dolnośląskie miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do zakupu autobusów wodorowych w ramach drugiego naboru programu Zielony Transport Publiczny (ZTP). O wstępnych wynikach naboru, a więc wnioskach, które zakwalifikowały się do negocjacji dokładnych kwot wsparcia,
informowaliśmy w marcu bieżącego roku. Na liście aplikacji znalazła się również ta z Wałbrzycha, co potwierdza w rozmowie z nami Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.
– W ramach programu Zielony Transport Publiczny Wałbrzych zakupi 20 szt. autobusów wodorowych. W ramach dofinansowania w formie dotacji miasto pozyska kwotę 58 019 000 zł, a w ramach dofinansowania w formie pożyczki - kwotę w wysokości 6 981 000 złotych – przekazał nam rzecznik prasowy.
Całkowita wartość projektu to około 80 milionów złotych
Edward Szewczak nie podał nam całkowitej wartości projektu, lecz kwota ta znalazła się na liście wniosków mogących liczyć na środki z ZTP i wynosi niespełna 80 milionów złotych.
– Wałbrzych jest już obecnie po negocjacjach z NFOŚiGW i po podpisaniu protokołów negocjacyjnych. Dofinansowanie w formie dotacji oraz dofinansowanie w formie pożyczki zostało dla Wałbrzycha przyznane i zatwierdzone przez Zarząd i Radę Nadzorczą NFOŚiGW.Nie mamy jeszcze podpisanej umowy z NFOŚiGW. Obecnie czekamy na przesłanie z NFOŚiGW umowy do podpisu, załączniki do umowy – Harmonogramy rzeczowo – finansowe przedsięwzięcia są już podpisane – dodaje rzecznik Szewczak.
Dostawy podzielone na trzy tury
Rzecznik poinformował nas także, że przetarg na autobusy zostanie rozpisany po podpisaniu umowy na dofinansowanie, a dostawy pojazdów rozbito na trzy tury. Pierwsza z nich, obejmująca 8 autobusów, ma zostać zrealizowana w 1 kwartale 2024 roku. Kolejna, opiewająca na sześć pojazdów ma termin realizacji opiewający na trzeci kwartał 2024 roku. Ostatnia transza autobusów, także dotycząca sześciu pojazdów, ma termin realizacji zaplanowany na trzeci kwartał 2025 roku.
Co z infrastrukturą do tankowania nowych autobusów?
– Projekt nie obejmuje infrastruktury do tankowania autobusów wodorem. W dniu 10.05.2021 r. został podpisany pomiędzy PKN Orlen, Gminą Wałbrzych i ZDKiUM w Wałbrzychu List Intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem. W związku z powyższym PKN Orlen wybuduje w Wałbrzychu stację tankowania wodoru. PKN Orlen złożył również wniosek do NFOŚiGW na dofinansowanie budowy stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu – przekazał nam Edward Szewczak, pytany o kwestię infrastruktury do ładowania nowych autobusów.