Tarnobrzeg ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej na dwa lata, poczynając od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta ma być to ostatnie postępowanie na przewozy, bowiem za dwa lata obsługę komunikacji ma przejąć miejska spółka. Miasto chce w tym celu kupić nowe autobusy i zbudować dla nich bazę, w czym mają pomóc środki unijne.
44-tysięczny Tarnobrzeg właśnie ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w okresie dwóch najbliższych lat. Realizacja przedmiotu zamówienia ma odbywać się 16 autobusami, a szacowana wielkość pracy przewozowej to niespełna 1,05 mln wozokilometrów.
Rozpoczęcie świadczenia usługi ma rozpocząć się w ciągu 2 miesięcy od momentu zawarcia umowy, jednak nie wcześniej niż od 1 stycznia przyszłego roku.
W postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy wykażą, że dysponują potencjałem technicznym w postaci minimum 16 autobusów spełniających normę emisji Euro IV, nie starszych niż te wyprodukowane w 2006 roku. Spośród 16 pojazdów siedem ma mieć długość do 12 metrów oraz ma mieścić minimum 80 pasażerów i posiadać dwoje drzwi. Pozostałe autobusy mają mieć długość od 7,5 do 10,5 metra i mają mieścić minimum 32 pasażerów. Do rozpoczęcia świadczenia usługi przewoźnik ma przygotować także system cyfrowego monitoringu autobusów w czasie rzeczywistym.
Ponadto wykonawca ma dysponować 16 kierowcami oraz ma wykazać doświadczenie w postaci zrealizowania, w ciągu trzech ostatnich lat, minimum jednej usługi obsługi komunikacji miejskiej w której praca przewozowa wynosiła co najmniej milion wozokilometrów.
Autobusy przeznaczone do świadczenia usług mają być niskopodłogowe, pozbawione stopni wejściowych. Pojazdy mają mieć co najmniej dwoje drzwi, z czego pierwsze o szerokości 65 centymetrów a drugie o szerokości 1,1 metra. Pojazdy mogą, ale nie muszą być klimatyzowane lub wyposażone w wywietrzniki oraz okna przesuwne. Autobusy muszą mieć wyświetlacze cyfrowe informujące o trasie pojazdów a także kasowniki do biletów papierowych.
O wyborze najlepszej oferty zdecyduje cena - 60%, liczba pojazdów przeznaczonych do realizacji zamówienia posiadających klimatyzację - 20% oraz liczba punktów sprzedaży biletów - 20%.
Obecnie komunikację miejską w Tarnobrzegu obsługuje konsorcjum firm Polkar oraz MPK Tarnobrzeg.
Wg. doniesień lokalnej prasy, opisywany przetarg ma być ostatnim organizowanym przez miasto. Od 2027 roku obsługę komunikacji miejskiej miałaby przejąć miejska spółka przewozowa. Aby zrealizować to zadanie Tarnobrzeg planuje p
ozyskanie własnych autobusów nisko oraz zeroemisyjnych wraz z budową bazy do ich obsługi bieżącej. Mają w tym pomóc środki z nowego regionalnego programu operacyjnego.