W poniedziałek (19 kwietnia) po kilkunastu latach wznowione zostało kursowanie kolei linowej Uniwersytet – Bagebi w Tbilisi. Pasażerowie korzystają z odnowionych włoskich wagoników.
Kolej linowa, łącząca uniwersytet w Tbilisi z akademikami po drugiej stronie doliny, została otwarta w 1982 r. w oparciu o projekt lokalnych jednostek projektowych, które wykonały dokumentację dla wielu kolei linowych na terenie Gruzji. W 2007 r. kolej została wstrzymana, ale w ostatnich latach wykonano jej remont, co pozwoliło na jej ponowne otwarcie dla pasażerów od 19 kwietnia.
Długość kolei to 320 m. Stacja Uniwersytet mieści się na wysokości 547,2 m, a Bagebi – 557 m. Szerokość (skrajnia) całej trasy to 5 m. Średnica liny nośnej to 51 mm, a napędowej – 16,5 mm. Przeciwwaga dla liny nośnej to 55 t, a napędowej – 4,5 t.
Prędkość kolei wynosi 2,5-3 m/s, a czas przejazdu to 4 min. Dwa wagony, zbudowane przez włoską firmę Carrozzeria Nardo, kursują w ruchu wahadłowym. Każdy z nich mieści 40 pasażerów, a ogólna przepustowość wynosi 660 pasażerów na godzinę w jednym kierunku.
Kolej linowa jest dostępna w godz. 8-20. Przejazd kosztuje 1 lari, a studenci mogą podróżować bezpłatnie. Tbilisi Transport Company zarządza trzema kolejami liniowymi na terenie stolicy Gruzji.
fot. Irakli Ika