Partner serwisu
Komunikacja

Tramwaj jako owad? Studencki konkurs na projekt nowoczesnego pojazdu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
15-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-07-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Łukasiewicz - PIT

Podziel się ze znajomymi:

Ekologia, bezpieczeństwo i inspirowany naturą design to trzy czynniki, które zdominowały studencki konkurs na projekt nowoczesnego tramwaju. Duży nacisk został położony również na dostępność taboru pod względem dostosowania go do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Organizatorami konkursu byli Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Politechnika Poznańska oraz spółka Modertrans Poznań.

Zwycięski projekt opracowała Julia Piętka. Konkursowe jury doceniło jej pracę za zastosowanie zrównoważonych rozwiązań ograniczających emisję dwutlenku węgla i hałasu oraz wykorzystanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Tramwaj ma wbudowane czujniki zwalniające oraz zwiększone pole widoczności motorniczego, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Z kolei jego aerodynamiczny kształt ma wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej pojazdu.

Tramwaj ma być dostępny dla każdego użytkownika, bez względu na jego ograniczenia ruchowe. Znajdują się w nim między innymi prowadzące pasy z oświetleniem ledowym dla osób słabo widzących, z kolei meble zostały pozbawione ostrych krawędzi. Wnętrze pojazdu zostało zaprojektowane w jasnych kolorach, a podłoga otrzymała matową i równą powierzchnię, co ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pasażerów.

W pozostałych pracach położono nacisk między innymi na ergonomiczne wnętrza, większe przeszklenia czy łatwy dostęp do ekranów informacyjnych lub gniazdek. Niektóre projekty nawiązywały swoim designem i kolorystyką do motywów roślinnych czy zwierzęcych, jak choćby projekt tramwaju przypominający kształtem owada.

– Kreatywność studentów i ich wrażliwość na kwestie ekologii i bezpieczeństwa znacząco wpłynęły na przygotowane projekty. Widzimy, że jest to kierunek, który już jest brany pod uwagę podczas projektowania taboru, ale najprawdopodobniej nasili się w najbliższych latach. Zakładam, że wiele elementów z przygotowanych prac za kilka lat będzie standardem nowych pojazdów – mówi Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Nowoczesnej Mobilności w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

Modertrans Poznań zaprosił autorów najlepszych projektów do współpracy przy tworzeniu nowych tramwajów. Jednym z głównych wyzwań przyszłości jest tworzenie autonomicznych pojazdów, które nie będą wymagały obecności motorniczego.

Projekt Julii Piętki zajął pierwsze miejsce, drugie otrzymały Julia Kopańska i Joanna Krzemińska, a trzecie przypadło ex aequo Julicie Dominiak oraz Gabrieli Brzęckiej i Adrianowi Chruszczewskiemu. Wszystkie miejsce były premiowane nagrodami finansowymi.

Wystawa prac potrwa do 18 lipca 2024 roku na Wydziale Architektury PP.

  
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5