Warszawa, przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przygotuje tzw. plan zielonego miasta – Green City Plan. Określi on drogę do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. – Miasta muszą wziąć część odpowiedzialności na siebie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Warszawa przystąpiła do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o nazwie „Zielone Miasta”. – Chcemy walczyć z kryzysem klimatycznym w miastach – przede wszystkim poprzez zrównoważony rozwój. Miasta muszą wziąć część odpowiedzialności, gdyż produkują większość emisji i potrzebują większość energii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i deklaruje neutralność klimatyczną stolicy do 2050 r.
– Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce, przystępuje do przygotowania planu zielonego miasta – Green City Plan. Zdefiniujemy sposób osiągnięcia tego ambitnego celu, określimy wszystkie inwestycje i ich koszt. W czasie, gdy samorządom jest coraz trudniej finansować inwestycje z własnych wydatków, posiadanie takiego planu ułatwi pozyskiwanie środków z zewnątrz – dodaje prezydent.
Plan powstanie przy współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, organizacją C40 oraz specjalistami z ARUP i PWC. – Przede wszystkim będą to inwestycje w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej, udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym, jakości powietrza, zrównoważonego transportu, gospodarki odpadami – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – Planujemy zakończyć prace do grudnia 2021 r. – dodaje. Zapowiada konsultacje z mieszkańcami, organizacjami społecznymi, biznesem w postaci warsztatów. – Chcemy wspólnie wypracować ten program – dodaje.
– Droga to elektryfikacja transportu. My to już robimy. Złożyliśmy jedno z największych zamówień na elektrobusy. Rozbudowujemy metro, nie rezygnujemy też z rozbudowy tramwajów – mówi Glusman. – Pozostałe kwestie to produkcja i zużycie ciepła i energii – dodaje dyrektorka koordynatorka.
– Od dwóch lat bardzo intensywnie zazieleniamy miasto. To bardzo ważne z punktu adaptacji do zmian klimatu. Przyspieszyliśmy program nasadzeń zieleni. W zeszłym roku ponad 7 tys. drzew wzdłuż ulic, w tym roku ok. 4 tys. Po raz pierwszy od 50 lat zostały powiększone obszary miejskich lasów, które stanowią ok. 15% powierzchni Warszawy. Przyłączyliśmy w zeszłym roku 50 ha, mamy wytypowane kolejne kilkadziesiąt hektarów – wskazuje Glusman.
– Chcemy pogratulować deklaracji o neutralności klimatycznej. Wysiłek będzie ogromny, ale innej drogi nie ma. Musimy odpowiadać na zmiany klimatyczne – mów Ireneusz Kołodziej, dyrektor w ARUP.
W programie, jak zwraca uwagę stołeczny Ratusz, uczestniczy już kilkadziesiąt miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad. Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które przystąpiło do programu. Warunkiem przystąpienia do programu była realizacja inwestycji, której efektem będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych. W przypadku Warszawy był to zakup taboru dla II linii metra – dostarczy je Skoda. Niedawno Warszawa z Metrem Warszawskim informowała o
przyznaniu preferencyjnego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego..