Początek kadencji Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zbiega się z prezentacją zwycięskiego projektu na zagospodarowanie placu Defilad, nazywanego też placem Centralnym. – To ma być jedna z najciekawszych przestrzeni miejskich, projekt łączy różne marzenia. Mam nadzieję, że tej przestrzeni publicznej będzie nam zazdrościła cała Europa – mówi Rafał Trzaskowski.
Dzisiaj (27 listopada), po ponad roku, miasto ostatecznie
rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego placu Centralnego w miejscu placu Defilad. Wygrała koncepcja pracowni A-A Collective. – Bardzo mi zależy na tym, by plac Defilad w najbliższych latach ulegał radykalnym przekształceniom. Wiemy, że przez wiele lat powstawało mnóstwo projektów, które z różnych względów nie były realizowane. Mamy nadzieję, że teraz powstanie plac według tego nowatorskiego projektu, który odwołuje się do historii Warszawy i siatki ulic przedwojennych – wskazuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Prezydent wskazuje na wiele zalet zwycięskiej koncepcji, jak chociażby wykorzystanie oryginalnych materiałów czy dostosowanie placu do różnych wymagań i funkcji. – Ta koncepcja łączy wszystkie marzenia, jakie warszawiacy mieli z tym obszarem. To ma być jedna z najciekawszych przestrzeni miejskich. Miejscem, gdzie warszawiacy będą spędzali czas i które będzie spełniało przeróżne funkcje. Plac będzie się różnił w zależności od pory roku. Można będzie tu organizować koncerty, targi świąteczne czy chociażby lodowisko. Mam nadzieję, że to miejsce, razem ze Ścianą Wschodnią, odżyje i będzie jednym z bardziej ulubionych przestrzeni mieszkańców – mówi Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski zwraca też uwagę na zieleń, która będzie uzupełniała park Świętokrzyski po północnej stronie, jak i zieloną aortę po południowej stronie, która ma zostać zrealizowana w rejonie tunelu średnicowego. – To, co najbardziej cieszyło warszawiaków, to fakt, że będzie tu więcej zieleni. Mam nadzieję, że tej przestrzeni publicznej będzie nam zazdrościła cała Europa – wskazuje Trzaskowski.
Pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni mają już wiele lat. Ich realizację uniemożliwiały chociażby problemy z roszczeniami do gruntu, budowa metra czy też niepowodzenia związane z wyborem projektów dwóch budynków, które mają stanąć przy placu – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR. – Te wszystkie problemy zostały przezwyciężone. Projekt został wybrany. Kolejny krok to wybór firmy, która będzie ten projekt realizować, co nie jest łatwe w związku ze wzrostem kosztów realizacji projektów budowlanych. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku zaczną się już prace – deklaruje Trzaskowski. – Liczę na to, że na koniec tej kadencji plac Defilad będzie inaczej wyglądać – dodaje prezydent.
mat. prasowe mat. prasoweNa placu, przy wejściu od strony Marszałkowskiej, pojawi się staw o powierzchni 140 m. kw. „Oczko wodne będzie miało formę jednego z historycznych dziedzińców (zburzonych kamienic czynszowych) i zostanie obłożone białym marmurem” – piszą autorzy. Niesymetryczny układ chodników i zieleni mają również odwoływać się do wcześniejszego układu urbanistycznego. Trawniki są obrysem po dawnych kamienicach, a nawierzchnie z bruku będą przypominać przedwojenny układ dróg. Wykorzystana zostanie istniejąca kostka brukowa na placu. Kamienna trybuna zostanie rozebrana, oczyszczona i postawiona w nieco innym miejscu, co jest podyktowane zmniejszaniem różnic wysokości na placu. Po południowej stronie placu stanie tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem, który ma się rozpościerać między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego pod placem. Tymczasowym rozwiązaniem, do czasu realizacji docelowej zabudowy pierzei placu, będzie również zagajnik drzew szkółkowych.