Prezydent Warszawy przedstawił listę priorytetów na obecną kadencję – do 2029 r. – Faza inwestycji będzie oczywiście będzie kontynuowana. Ale ona nie jest dzisiaj jedyną i najważniejszą – zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
– Przy ostatnich wyborach warszawiacy potwierdzili, że chcą kontynuacji. Są też projekty takie, które się nie skończyły razem z kadencją, chociaż chcieliśmy, żeby się kończyły – jak tramwaj do Wilanowa czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warszawa była najlepszym miejscem do pracy, a teraz ważne, żeby się stała najlepszym miejscem do życia. Faza inwestycji będzie oczywiście będzie kontynuowana. Ale ona nie jest dzisiaj jedyną i najważniejszą – zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Rośnie więc znaczenie projektów „miękkich”.
Zadania podzielone są na kilka sfer – stolica zieleni, stolica wolnego czasu i stolica wygody. Do tego dochodzi nowy komponent – Warszawa chroni. Jeżeli chodzi o stolicę wygody, czołowe miejsce zajmuje
Nowe Centrum Warszawy. – Mam nadzieję, że transformacja centrum będzie wizytówką mojej prezydentury – mówi Trzaskowski. Wymienił tutaj toczące się lub przygotowywane inwestycje – przebudowa Chmielnej i Brackiej, nowy plac Centralny, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, parking pod placem Powstańców Warszawy, a także rejon ulic Złotej i Zgody. – To jest nasz fundament. Żeby ta część otoczenia Pałacu Kultury wyglądała zupełnie inaczej. To będzie też taka wizytówka. I myślę, że to zachęci wszystkich do tego żeby popierać te zmiany – dodaje prezydent.
Do tego dochodzą projektowane metamorfozy Kruczej i Alej Jerozolimskich. – Kontynuacja prac jest przez cały czas związana z planami PKP PLK na linię średnicową, która już wiemy, że na pewno
nie będzie realizowana w ciągu tych najbliższych 2-3 lat. Pytanie też o metodę przebudowy tunelu – mówi Trzaskowski. Jak dodaje, w zależności od harmonogramu być może niektóre projekty będzie można przyspieszyć.
Trzaskowski zapowiada dalsze działania związane z kładką przez Wisłę. Przejście dla pieszych po stronie Wisłostrady już powstaje, po praskiej stronie przygotowywana jest też przebudowa Okrzei w dwóch etapach.
Wśród projektów transportowych na liście znajdują się m.in. tramwaj na Rakowieckiej, do Dw. Zachodniego i
na Zieloną Białołękę, budowa
ostatnich stacji II linii metra, a także
I odcinka III linii,
projektowanie IV linii, nowy system biletowy, drogi rowerowe.
Jeżeli chodzi o stolicę zieleni wymienić można m.in.
zazielenianie Marszałkowskiej, zielone torowiska tramwajowe, zeroemisyjne autobusy, park nad Południową Obwodnicą Warszawy czy
Strefę Czystego Transportu.
Otwarte pozostaje pytanie, na ile uda się zrealizować te plany w kontekście pojawiających się pogłosek o możliwym starcie Trzaskowskiego w przyszłych wyborach prezydenckich, a także ewentualnie kto będzie kontynuować proces zmian w Warszawie.