Jedyne na odcinku ok. 100 kilometrów przejście graniczne pomiędzy Mołdawią a Ukrainą o charakterze międzynarodowym funkcjonuje jako przeprawa promowa. Choć kursuje on jedynie w wyznaczonych porach doby, a w okresach podniesionego stanu wody stoi zacumowany przy brzegu, znacznie skraca drogę turystom chcącym odwiedzić Soroki.
Choć na odcinkach lądowych sieć przejść granicznych pomiędzy Ukrainą a Mołdawią jest dość gęsta, tam, gdzie granicę państwową wyznacza Dniestr, istotnym problemem pozostaje brak mostów przez tę szeroką rzekę. Dużą ciekawostką transportową są więc funkcjonujące tam międzypaństwowe przeprawy promowe, których charakter można określić jako lokalny. Z jednego z nich mogą korzystać jednak nie tylko Ukraińcy i Mołdawianie, ale także turyści z Polski.
Terminal graniczny sąsiaduje z maleńką przystanią
Przejście to pozwala przedostać się z Ukrainy do uważanych za jedno z atrakcyjniejszych turystycznie miast Mołdawii – Sorok. Punkt graniczny znajduje się na obrzeżach ukraińskiego miasteczka Jampol (ukr. Jampil). Po przejściu przez odprawę w budynku terminalu granicznego należy udać się na przystań, skąd co ok. godzinę od 7:30 do 18:30 odpływa niewielki prom.
Sam rejs trwa kilka minut. Prom napędzany jest ręcznie przez przewoźnika, który pobiera także skromną opłatę za swoje usługi (5 lei mołdawskich – ok. 1,20 zł). Istnieje także możliwość przewiezienia auta, ale zdecydowana większość korzystających z przeprawy dociera na nią pieszo. Należy pamiętać, że oficjalny rozkład jazdy promu trzeba traktować bardzo orientacyjnie i w rzeczywistości czas oczekiwania po odprawie paszportowej może być znacznie dłuższy niż wynika to z grafiku.
Przejście dość często bywa nieczynne
Należy liczyć się także z możliwością czasowego wstrzymania ruchu z powodu podniesionego stanu wody w Dniestrze. Zdarza się to nierzadko – ostatnio rejsy wstrzymano na kilka dni na przełomie lipca i sierpnia, wcześniej – na początku lipca, a w tym roku także w marcu. Zimą godziny kursowania statku są natomiast skracane, bo międzypaństwowa umowa regulująca funkcjonowanie przeprawy ogranicza czas jej pracy do pory dziennej (jasnej).
Po stronie mołdawskiej na podróżnych czeka m.in. możliwość zrobienia zakupów w sklepie wolnocłowym i oglądania zatopionego przy brzegu wraku statku żeglugi śródlądowej „Turcja”. Punkt odprawy granicznej mieści się we wsi Cosăuţi (Kosowce) znajdującej się ok. 10 km od Sorok, dokąd można dotrzeć rejsowym minibusem. Inna, nieodległa przeprawa promowa pozwala dopłynąć prosto do centrum tego miasta, ale mogą z niej korzystać tylko mieszkańcy strefy przygranicznej obu państw.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.