Na odbywających się w Kielcach Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, Volvo Polska otrzymało medal w kategorii „Autobusy” oraz wyróżnienie za oryginalny styl stoiska targowego.
Podczas kieleckich targów transportu zbiorowego, największej tego typu imprezie w Polsce, przyznawanych jest szereg nagród, w różnych kategoriach. W tym roku w kategorii „Autobusy” medal otrzymało Volvo Polska, za prezentowany na targach, pierwszy w Polsce krótki autobus miejski o napędzie hybrydowym – Volvo 7900 Hybrid, o długości 10,6 m, a także wyróżnienie za wygląd stoiska targowego i sposób prezentacji autobusów.
- Bardzo się cieszymy z przyznanych nagród. Pojazd, który prezentujemy w Kielcach jest najkrótszym miejskim autobusem hybrydowym na polskim rynku – jest o 2 metry krótszy od standardowego Volvo 7900 Hybrid. W tym przypadku sprawdzona technologia napędu hybrydowego w połączeniu z niewielkim promieniem zawracania i dużą pojemnością pasażerską mogą być optymalnym rozwiązaniem dla wielu miast. W Polsce jako pierwsze na zakup takiego pojazdu zdecydowało się Krosno, w ubiegłym tygodniu dostarczyliśmy jedenaście takich autobusów, które odbywają już regularne kursy – mówi Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.
Autobus prezentowany przez Volvo w Kielcach może pomieścić 80 pasażerów, z czego 27 na miejscach siedzących. Jest wyposażony w klimatyzację – oddzielną dla kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego, dostęp do Internetu, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.
Dodatkowo w autobusie tego typu istnieje możliwość zastosowania tzw. strefy bezpieczeństwa, która pozwala na automatyczne ograniczenie maksymalnej prędkości pojazdu po wjeździe do wcześniej ustalonej strefy. Kierowca jest informowany o wjechaniu do takiej strefy, a pojazd dostosowuje prędkość do wymaganego limitu. Ta funkcja sprawdza się doskonale, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa w wrażliwych obszarach, na przykład w okolicy szkół, dużych przystanków autobusowych czy w centrach miast.
Autobusy miejskie Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postoju. Przy małych prędkościach poruszają się całkowicie bezemisyjnie, przy wykorzystaniu napędu elektrycznego. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie niedużym silnikiem diesla. Baterie zasilające napęd elektryczny ładują się podczas hamowania i z nadwyżki mocy silnika, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla. Są też bardzo ciche, poziom hałasu w pobliżu Volvo 7900 można porównać do poziomu hałasu w przypadku normalnej rozmowy.
Autobusy hybrydowe Volvo produkowane są seryjnie we wrocławskiej fabryce Volvo od 2010 roku. Jeżdżą dziś w Polsce w takich miastach jak Kraków, Sosnowiec, Inowrocław, Krosno, Tarnowskie Góry, Jelenia Góra, Białystok czy Warszawa. W sumie Volvo sprzedało do tej pory ponad 2 tys. hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.