MPK Poznań pokazało właśnie swój pierwszy autobus wodorowy. Pojazd wchodzi do służby i na razie będzie kursował na liniach we wschodniej części miasta. Docelowo po Poznaniu ma kursować 25 takich autobusów dostarczonych przez Solarisa.
Dziś, 22 września, MPK Poznań zaprezentowało pierwszy autobus wodorowy w swojej historii. Solaris Urbino 12 Hydrogen to jeden z 25 pojazdów,
jakie przewoźnik zakupił w ubiegłym roku. Kilka tygodni temu
informowaliśmy już o tym, że autobus dotarł do zamawiającego, natomiast dziś nastąpiła jego oficjalna premiera.
Najpierw elektryczne, teraz wodorowe
Jak przypomniał prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak, MPK posiada już 58 autobusów elektrycznych, do których teraz dołączą pojazdy wodorowe – Prezentując pierwszy autobus wodorowy we flocie MPK po raz kolejny udowadniamy, że dla Poznania kwestie związane z ochroną środowiska są nie tylko symboliczne, lecz bazują na prawdziwych działaniach. Cieszę się, że jako samorząd jesteśmy w awangardzie w naszym kraju, bowiem w Poznaniu będzie służyło najwięcej autobusów wodorowych w Polsce – dodał Jaśkowiak.
Przypomnijmy, że autobus wodorowy od roku kursuje już w Koninie, choć tamten pojazd jest dzierżawiony przez MZK Konin. Ostatnio jeden wodorowy Solaris wszedł też do służby w Lublinie.
Autobusy spotkamy na prawobrzeżu
Jak przekazano na konferencji prasowej, do tej pory MPK Poznań odebrało już dwa z 25 autobusów, które rozpoczną liniową służbę już jutro, 23 września. Oba autobusy mają wyjechać na linie 152, 162, 166 i 184. W kolejnych tygodniach, wraz z odbiorami następnych autobusów, zwiększy się liczba linii obsługiwanych taborem wodorowym.
– “Wodorowce” będą kierowane przede wszystkim na linie funkcjonujące we wschodniej części Poznania, gdzie obecnie wciąż dominują autobusy spalinowe. Dworce Rataje i Śródka będą tymi, na których nasze nowe pojazdy będą pojawiać się najczęściej – przekazał prezes MPK, Krzysztof Dostatni.
Baza na Warszawskiej
Prezes przekazał nam też, że autobusy będą garażowane i obsługiwane na terenie zajezdni Warszawska, gdzie aktualnie trwa budowa nowej hali do obsługi wszystkich rodzajów autobusów jakich używa przewoźnik, a więc również autobusów wodorowych.
– Tankowanie będzie odbywać się na stacji tankowania wodoru
należącej do Orlenu na ulicy Warszawskiej – dodał Dostatni.
Zgodnie z deklaracjami Solarisa, nowe autobusy mają przejeżdżać około 400 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru.
Do Poznania trafią kolejne “wodorowce”?
MPK Poznań chce też dalej kupować autobusy elektryczne i wodorowe, dlatego przewoźnik zawnioskował
do NFOŚiGW o dotację do zakupu kolejnych pojazdów w ramach nowego naboru programu Zielony Transport Publiczny. Jak na razie jednak wciąż czekamy na rozstrzygnięcie tego konkursu.