Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, odnotowuje coraz większe liczby pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski. Wyniki przewozowe ciągle nie wróciły do poziomu sprzed pandemii, lecz z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej.
W poznańskiej komunikacji miejskiej za monitorowanie liczby pasażerów, jaka skorzystała z usług MPK Poznań odpowiada organizator przewozów, a więc Zarząd Transportu Miejskiego. Od kilku tygodni można zauważyć, iż, zwłaszcza w tramwajach, znacznie wzrosła liczba pasażerów i pasażerek. Jednak bazowanie na obserwacjach często bywa złudne, dlatego poprosiliśmy ZTM Poznań o dokładne dane dotyczące liczby pasażerów, korzystających z komunikacji miejskiej od początku tego roku.
Jak widzimy, liczba pasażerów, jaka skorzystała z usług MPK Poznań od początku tego roku ciągle jest niższa niż w analogicznym okresie w 2019 roku, czyli roku przed wybuchem pandemii koronawirusa, a także wojny w Ukrainie. Z drugiej strony widać też stopniowe zmniejszanie różnicy między wynikami przewozowymi z 2019, a 2022 roku.
W kwietniu 2022 roku poznańskie tramwaje i autobusy przewiozły niespełna 16,837 miliona pasażerów, natomiast w roku przedpandemicznym, w tym samym miesiącu, liczba ta wynosiła 18,240 miliona pasażerów. Różnica wynosi niespełna 7,7%. ZTM nie dysponuje jeszcze wynikami przewozowymi za maj tego roku, lecz dobrą skalą tego, czy MPK Poznań wróciło już do przewożenia takiej liczby pasażerów jak przed pandemią, będą dane z pierwszego półrocza bieżącego roku.
– W ostatnich tygodniach, a zwłaszcza od początku marca, widać wyraźny wzrost liczby pasażerów i to zarówno w danych ze sprzedaży biletów, jak również w danych z bramek zliczających pasażerów w pojazdach. W tym drugim przypadku wzrost jest bardziej wyraźny, co z pewnością ma związek z rosnącą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy mogli poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie na podstawie specjalnych zaświadczeń. Do 5 maja br. takich zaświadczeń wydano ponad 41 tysięcy – komentuje aktualną sytuację Rafał Wąsowicz z Działu Komunikacji Społecznej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Wąsowicz pytany o możliwe powody tego, dlaczego pasażerowie coraz chętniej korzystają z miejskich tramwajów i autobusów wymienia chociażby zniesienie obostrzeń pandemicznych, koniec pracy zdalnej, czy też
oddanie do użytku nowej trasy tramwajowej na Naramowice. Przedstawiciel ZTM dodaje, iż ważnym czynnikiem zachęcającym do korzystania z komunikacji publicznej jest też skokowy wzrost cen paliw, co skłania wielu kierowców do pozostawienia swojego własnego auta w garażu.