W Zielonce powstanie nowy dworzec kolejowy. Jego budowa została uwzględniona w nowej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. Wcześniej, dzięki współpracy PKP SA i PKP PLK. pasażerowie wsiadający i wysiadający na przystanku kolejowym w Zielonce będą mieli do dyspozycji nowy parking przesiadkowy.
Dziś (27 września) przedstawiciele PKP SA i PKP PLK podpisali umowę, dzięki której przy przystanku kolejowym w Zielonce, wzdłuż ulicy Juliusza Słowackiego, powstanie 59 miejsc parkingowych. Parking będzie przystosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – znajdą się tu 3 miejsca, z których wygodnie będą mogli korzystać pasażerowie mający trudności z poruszaniem się. Parking powstanie na łącznej powierzchni ponad 1,2 tys. m2.
Realizację ważnej dla mieszkańców inwestycji umożliwi umowa zawarta przez PLK SA i PKP SA. Zgodnie z jej zapisami PLK SA jest zobowiązana do budowy miejsc parkingowych, a PKP SA zobowiązuje się do ich przejęcia w zarządzanie i utrzymanie. Nowy parking powstanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, którego głównym celem jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego.
Nowy parking to pierwszy krok do lepszego komfortu korzystania z podróży koleją. Następnym będzie powstanie nowego dworca kolejowego w Zielonce, który zostanie zbudowany w ramach niedawno ogłoszonej przez PKP SA kolejnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku założono przebudowę 150 dworców w całym kraju, ale analizami pod kątem potrzeb inwestycyjnych objęto łącznie ponad 300 obiektów. Wstępnie szacowana wartość programu to około 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych dworców do nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerów korzystających z danej stacji czy przystanku, stan techniczny obiektu i komplementarność z innymi inwestycjami kolejowymi, czyli modernizacjami torów, peronów i innych obiektów infrastruktury.
– Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się 67 czynnych dworców i już 37 z nich jest w trakcie lub zostało zmodernizowanych w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. W ramach kontynuacji programu poddaliśmy analizom 27 lokalizacji, spośród których 17 będzie realizowane w pierwszej kolejności. Są to m.in. dworce Chynów, Dobieszyn, Sulejówek Miłosna, Świder, Warka, Warszawa Międzylesie oraz oczywiście Zielonka – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Zgodnie ze wstępnymi założeniami budynek dworca kolejowego w Zielonce będzie miał formę podłużnego pawilonu. Powstanie po południowej stronie torowiska – między nasypem linii kolejowej a chodnikiem przy ul. J. Słowackiego. Jego przeszklona elewacja będzie osłonięta daleko wysuniętym, wspornikowym zadaszeniem. Głęboki dach będzie chronił pasażerów przed opadami, a w porze letniej będzie zapewniał cień i zabezpieczał budynek przed przegrzewaniem się. W budynku zaplanowano ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, toalety dla podróżnych, pokój dla opiekunów dzieci oraz powierzchnie komercyjne z możliwością wykorzystania jako kasy biletowe.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.