Coca Cola rusza z globalną kampanią #WciążZmieniamy, w ramach której będzie m.in. namawiała do recyklingu plastikowych butelek, a jak wiadomo, cały biznes koncernu opiera się na napojach w plastiku. W jej ramach, w Warszawie staną śmieciomaty, w których będzie można oddać puszkę lub butelkę, a w zamian otrzymać punkty, które z kolei będzie można wymienić na bilety do kina, czy zniżki w kawiarni. Popularnym bonusem w tego rodzaju urządzeniach na świecie jest bilet komunikacji miejskiej, ale koncern na razie nie potwierdza, że będzie tak również w Warszawie.
W Warszawie stanie 10 śmieciomatów, przy czym pierwszy już w przyszłym miesiącu. Miasto jeszcze zastanawia się nad lokalizacjami. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zaznacza, że będą to uczęszczane miejsca, np. pl. Bankowy, czy ul. Ząbkowska. Olszewski od wielu miesięcy prowadzi intensywną kampanię, związaną z nowymi zasadami segregacji śmieci i przyznaje, że akcja Coca coli, która zapłaci za dziesięć śmieciomatów, wpisuje się w działania ratusza.
Maszyny dostarczy firma EcoTech Systems, która już w zeszłym roku postawiła śmieciomat w Wieluniu, a niedawno również w Krakowie, prezentowała też swoją technologię na kongresie klimatycznym COP24 w Katowicach. Chwali się, że w Warszawie staną pierwsze na świecie śmieciomaty przyjmujące trzy rodzaje odpadów – butelki plastikowe, szklane i puszki. Trzeba wrzucić butelkę do dziury, zeskanować wirtualną kartę z kodem ze smartfonowej aplikacji, a na nasze konto trafią punkty, które potem będzie można wymienić na bilety do kina czy inne miejskie bonusy. Producent tłumaczy jak to się robi
m.in. tutaj.
Nie jest to jednak pierwszy taki pomysł na świecie, gdzie śmieciomaty często są sposobem na zdobycie biletu na komunikację miejską. Np. w Wieluniu jest taka możliwość. Siedem lat temu podobny
śmieciomat stanął w pekińskim metrze. Podobną maszynę postawiono też w Sydney. W zeszłym roku
w indonezyjskiej Surabaji uruchomiono autobusy, w których za wrzucenie do kosza pięciu małych lub trzech dużych plastikowych butelek, steward wydaje dwugodzinny, przesiadkowy bilet autobusowy.
Tekst aktualizowany: W pierwotnej wersji poinformowaliśmy, że również w Warszawie będzie można punkty za butelki wymienić na bilet. Skontaktowała się z nami Coca Cola zaznaczając, że lista warszawskich partnerów nie jest jeszcze gotowa, więc póki co nie można jeszcze potwierdzić zniżek na transport publiczny.