Popularność roweru jako środka transportu po Warszawie stale rośnie. Potwierdzają to dane z Warszawskiego Pomiaru Ruchu Rowerowego 2017, przygotowanego przez Zielone Mazowsze i ZDM. Ruch rowerowy w stolicy w ciągu dwóch lat wzrósł o ok. 40 proc. Są w stolicy miejsca, przez które przejeżdża ponad tysiąc rowerzystów na godzinę. Po rozbudowie systemu o połowę skokowo wzrósł też udział Veturilo w ruchu rowerowym - z 6,5 do 12,4 proc.
O dobrych wynikach pomiarów warszawskich rowerzystów
wspominał nam już podczas otwarcia Kładki Łazienkowskiej szef ZDM Łukasz Puchalski. – Mamy świeże dane dotyczące ruchu rowerowego w Warszawie i w porównaniu z zeszłym rokiem wzrósł o 22 proc. To kapitalny wzrost i dziś już spokojnie można uznać, że ponad 5 proc. przejazdów w mieście to te rowerowe – mówił nam dwa tygodnie temu.
Dziś miasto zaprezentowało raport i okazuje się, że ostatnie lata to skokowy wzrost liczby rowerzystów. Między 2015 a 2016 r. wzrosła o 19 proc, natomiast między 2016 a 2017 r. – aż o wspomniane 22 proc. W 2015 roku Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych, dziś udział ten można oszacować na 5,5 proc. To oznacza, że każdego dnia po ulicach Warszawy porusza się ponad 75 tys. rowerzystów.
W dniu roboczym w godzinach szczytu, czyli 7.00 – 9.00 oraz 16.00 – 19.00, najwięcej rowerzystów zanotowano na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka - średnio 796 rowerów na godzinę. W trakcie pomiaru porannego w szczytowym momencie skrzyżowanie to pokonało w ciągu godziny 1072 rowerzystów. To najwyższy wynik od początku prowadzenia pomiarów w Warszawie. Kolejnymi miejscami o znacznym natężeniu ruchu są: Rondo Jazdy Polskiej (625 rowerów na godzinę), które jest zwornikiem ruchu pomiędzy południowym Śródmieściem a Ochotą i Mokotowem, skrzyżowanie ul. Nowy Świat ze Świętokrzyską (575 rowerów na godzinę), gdzie przecinają się w Śródmieściu potoki ruchu z północy na południe i ze wschodu na zachód, oraz skrzyżowanie al. Jana Pawła II z al. „Solidarności” (553 rowery na godzinę) którędy prowadzi główny potok ruchu z Bielan i Żoliborza do północnej części Śródmieścia.
Na wszystkich trasach wyposażonych w liczniki automatyczne odnotowano w tym roku rekordowe wyniki od momentu rozpoczęcia pomiarów. Rekord wszech czasów padł we wtorek 15 sierpnia - Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym w rejonie Solca przejechało 11 498 rowerzystów. Jeszcze tydzień wcześniej, czyli tuż przed oddaniem do użytku ostatniego odcinka bulwarów wiślanych, natężenie ruchu w tym samym punkcie było blisko trzykrotnie mniejsze (4207 rowerzystów).
Tak duży wzrost liczby podróży rowerowych idzie w parze z rozwojem infrastruktury rowerowej. Łączna długość dróg rowerowych w Warszawie wynosi obecnie ponad 500 km i liczba ta stale się zwiększa. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat długość sieci niemal się podwoiła. Już 2/3 tras ma wygodną, asfaltową nawierzchnię. Nowe inwestycje uzupełniają sieć, dzięki czemu powstają długie i nieprzerwane korytarze.
Warszawski Pomiar Ruchu Rowerowego 2017 został przeprowadzony na zlecenie i zgodnie z wytycznymi Zarządu Dróg Miejskich. Pomiary ręczne wykonano w 53 miejscach w Warszawie. Pomiary automatyczne wykonały liczniki rozmieszczone w 19 punktach. Łącznie w trakcie pomiarów ręcznych zanotowano 93 201 rowerów.
Z całym raportem
można się zapoznać tutaj.