W czerwcu u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej otwarty zostanie budynek Centrum Marszałkowska z nowym Sezamem. Będzie to pierwszy budynek w Warszawie połączony pod ziemią bezpośrednio ze stacją metra. Wejście do podziemnej części budynku zostało wykonane w stylistyce nawiązującej do architektury stacji Świętokrzyska na II linii.
Kończą się prace przy budowie nowego biurowca, który zastąpił dom handlowy Sezam przy Marszałkowskiej. Obiekt będzie połączony pod ziemią bezpośrednio z antresolą stacji metra C11 Świętokrzyska na II linii. – Uzgodnienie projektu budynku z Metrem i powiązanymi instytucjami zajęło blisko rok. Uzgodnienie poprzedzały długotrwałe rozmowy między Inwestorem, miastem i ZTM dotyczące porozumienia trójstronnego na mocy, którego jedno z wyjść ze stacji metra C11 przeniesione zostało z chodnika w podcień projektowanego budynku – mówi Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes zarządu BBI Development.
Podziemny korytarz Sezamu i przejście do stacji metra zostaną otwarte 6 czerwca. – Korytarz z metra prowadził będzie do lokali handlowych poziomu -1, stanowiących wyodrębnioną i samodzielną część budynku "Nowy Sezam". Będzie to kontynuacja funkcji domu towarowego, obejmującego samoobsługowy sklep spożywczy Społem Śródmieście, drogerię, sklep z artykułami AGD, kwiaciarnię i mniejsze usługi. Mieszkańcy będą mogli powrócić do zakupów, które załatwiali w dawnym DT Sezam – mówi Tyszkiewicz.
mat. BBI Development
Antresola stacji metra znajduje się nieco niżej niż poziom -1 budynku Centrum Marszałkowska. Dlatego też pasażerowie i klienci Sezamu, aby dostać się na stację metra, będą musieli pokonać jeszcze kilka schodów na dół, w ramach istniejącego wyjścia po wschodnio-południowej stronie Marszałkowskiej. Jednocześnie nowy korytarz został skomunikowany z powierzchnią za pomocą dodatkowych schodów ruchomych, również dostępnych w podcieniu budynku, obok istniejących schodów do stacji metra.
Wystrój podziemnych części pasażu Sezamu będzie odmienny od architektury stacji II linii metra. – Korytarz zostanie wykończony oryginalną, odrestaurowaną ceramiką pochodzącą z budynku DT Sezam i będzie nawiązywał bezpośrednio do wystroju wejść dawnego budynku Spółdzielni Społem Śródmieście – mówi Tyszkiewicz. Ciekawe rozwiązania przyjęto natomiast do obudowy szybu schodów ruchomych, łączących pasaż handlowy Sezamu z powierzchnią. – Obudowa stanowi kompozycję ze szkła w 8 odcieniach czerwieni i żółci stanowiących swobodne przejście od kolorystyki metra po stronie zachodniej do kolorystyki Społem po stronie wschodniej. Do wytworzenia szyb w takim bogactwie odcieni zastosowana została specjalna technologia barwnych folii laminowanych pomiędzy szybami – opisuje Krzysztof Tyszkiewicz.
fot. WUPasaż Sezamu będzie otwarty w godzinach ustalonych przez Społem. Natomiast istniejące w podcieniach wejście na stację metra, pełniące też rolę wejścia do ogólnodostępnego przejścia podziemnego, będzie dostępne bez ograniczeń, przez całą dobę. – Ponieważ wyjście z metra zlokalizowano na działce w zarządzaniu spółki, terenem wokół nadbudowanego metra zarządzał będzie administrator budynku. Samym jednak wyjściem z metra na mocy wspomnianego porozumienia i umowy wzajemnych służebności, zarządzało będzie Metro – opisuje podział kompetencji Krzysztof Tyszkiewicz.
Nierozwiązana pozostaje kwestia istniejącego i nieoznaczonego w żaden sposób wejścia na stację metra. – To zależy w dużej mierze od Metra. Jesteśmy otwarci na propozycję, jednak nie możemy oznakować wejścia bez zgody na umieszczanie na budynku jego logotypów. Na wizualizacjach naszego budynku zawsze umieszczaliśmy w podcieniu znak metra – zastrzega wiceprezes BBI.
fot. BBI Development
fot. BBI Development