Tramwaje Warszawskie w tym roku świętują 110-lecie pierwszego kursu tramwaju elektrycznego. Dziś na uroczystej gali świętowali jubileusz zajezdni na Woli. W sobotę zajezdnię będzie można zwiedzić w ramach Nocy Muzeów.
Od 110 lat kolejne pokolenia tramwajarzy dbają o swoje wagony, serwisują i remontują w Zakładzie Naprawy Tramwajów na Woli. Każdego roku wolski zakład opuszcza ponad pół setki wyremontowanych wagonów. Zakład jest stale modernizowany i dziś można w nim naprawiać również najnowocześniejsze, niskopodłogowe tramwaje.
– Tramwaje elektryczne towarzyszą warszawiakom. A sercem Tramwajów Warszawskich są warsztaty główne dziś nazwane Zakładem Naprawy Tramwajów T-3. Dzięki pracownikom tego zakładu od ponad 100 lat tramwaje są w odpowiednim stanie technicznym, by wozić warszawiaków do pracy i szkoły – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
A jakimi pojazdami Tramwaje Warszawskie woziły i wożą warszawiaków można będzie zobaczyć na ogrodzeniu zajezdni. Najprawdopodobniej to najdłuższy mural w Warszawie, a już na pewno najdłuższy mural tramwajowy w Polsce. Będą tu wszystkie stołeczne tramwaje – od konnego aż do najnowszego Jazza. I to co najważniejsze w Warszawie – syrenka, mosty, Wisła i plaża. Mural będzie miał ponad 100 metrów długości.
W sobotę natomiast ulicami Warszawy przejedzie tramwajowa parada. Dziesięć wagonów, od najstarszego z 1908 roku, do najnowszego niskopodłogowca przejedzie z pętli Marymont do placu Narutowicza. Wyjazd z Żoliborza o godz. 13.30.
Również w sobotę Tramwaje Warszawskie zapraszają na Noc Muzeów w Zakładzie Naprawy Tramwajów. Po raz pierwszy tramwajarze zaprezentują świeżo wyremontowane wagony zabytkowe: techniczny wagon wieżowy z 1928 r. oraz wagon 13N popularnie zwany „parówką” w oryginalnej wersji z przełomu lat 50. i 60. Gościom czas umilą występy orkiestry dętej Tramwajów Warszawskich oraz grupy teatralnej Warszawiaki. Będzie można się także przyjrzeć, jak są naprawiane tramwaje i nawet zajrzeć pod tramwaj. Do zajezdni będzie bezpłatny dojazd specjalnymi liniami.