Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa ogłasza konkurs na kolejny odcinek bulwarów nad Wisłą

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
30-12-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa ogłasza konkurs na kolejny odcinek bulwarów nad Wisłą
fot. UM Warszawa
Rozpoczął się konkurs, którego celem jest wyłonienie projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Istotnym elementem prac konkursowych powinna być również koncepcja zagospodarowania skweru Kahla nad stacją metra Centrum Nauki Kopernik.

– Ten konkurs to kolejny etap przywracania rzeki miastu – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – Budowa bulwarów to nasza wizja programu stworzenia z brzegów Wisły terenów atrakcyjnych dla mieszkańców. Mam nadzieję, że zwycięski projekt będzie się podobał warszawiakom i sprawi, że bulwary nad Wisłą, podobnie jak wybrzeża nad Sekwaną i Tamizą, będą pięknym i chętnie odwiedzanym miejscem – dodała.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pod względem, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nabrzeża Wisły na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Urbaniści szczególną uwagę powinni zwrócić również na skwer Tadeusza Kahla (pomiędzy pomnikiem Warszawskiej Syrenki a mostem Średnicowym).

– Bulwary warszawskie są tak samo zróżnicowane jak miasto – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydent stolicy – Od salonu po rekreację i żeglugę. W konkursie na III etap trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby to miejsce zszyć z miastem. Zależy nam na wprowadzeniu tam różnych aktywności, im bliżej Portu Czerniakowskiego tym więcej – mówił Olszewski.

Dwa etapy

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym uczestnicy składać będą opracowania studialne. Wnioski o dopuszczenie do udziału składać można do 23 stycznia 2017 r. natomiast termin składania prac studialnych mija 15 maja 2017 r. Po dokonaniu wyboru najlepszych opracowań studialnych ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu i składania prac konkursowych w terminie do 4 września 2017 r.

Zadanie uczestników konkursu będzie polegało przede wszystkim na zaprojektowaniu kolejnego odcinka nadwiślańskich bulwarów jako przestrzeni publicznej stanowiącej jeden z najbardziej reprezentacyjnych fragmentów Warszawy. W nowej przestrzeni powstaną miejsca o zarówno charakterze rozrywkowym, sportowym czy wypoczynkowym, jak również kulturalnym czy gastronomicznym.

Kolejne odcinki bulwarów powinny podkreślać swój indywidualny charakter dzięki naprzemiennemu kształtowaniu terenów zieleni oraz terenów miejskich – zabudową plenerową, tymczasową lub stałą. W koncepcji nie może również zabraknąć miejsc do sezonowego cumowania łudzi i statków żeglugi pasażerskiej, a także lokalizacji dla stałych toalet automatycznych. Preferowane jest, aby koncepcja zagospodarowania nabrzeży była twórczą kontynuacją rozwiązań formalnych i materiałowych zastosowanych na odcinkach bulwarów już zrealizowanych i będących w realizacji.

Co na skwerze Kahla

Duży nacisk w postępowaniu został położony na zagospodarowanie skweru Kahla. Zgodnie z postanowieniami regulaminu projektanci będą mieli za zadanie przedstawienie swojej koncepcji obiektu/obiektów użyteczności publicznej zlokalizowanych na tym terenie.

– Konkurs dotyczy nie tylko samego nadbrzeża, ale całego Powiśla i dzielnicy uniwersyteckiej. Ważne jest to co zostanie zaproponowane na skwerze Khala, bowiem to jest miejsce, gdzie miasto schodzi nad samą rzekę i nie jest niczym od niego oddzielone np. Wisłostradą – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni UM.

Nowy budynek lub zespół budynków będzie miał za zadanie pełnić funkcje wystawienniczo-widowiskowe, usługowe, handlowe oraz rekreacyjno-sportowe. Dlatego też we wnętrzu obiektu powinna znaleźć się sala wielofunkcyjna, a także zespół przestrzeni o możliwości różnorodnej adaptacji, zaplecze sanitarne i gastronomiczne, a także miejsca przeznaczone na stałe punkty handlowe.

Utworzona w ten sposób przestrzeń publiczna, pod częściowym zadaszeniem, będzie stanowić całoroczne zaplecze dla aktywności i wydarzeń odbywających się w centralnej części bulwaru. Dzięki temu możliwa będzie aktywizacja tej części miasta w oparciu o zróżnicowane wydarzenia, m.in. wystawy, koncerty, jarmarki, targi czy imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Jak można przeczytać w regulaminie: „założenie powinno odznaczać się oryginalną i nowatorską formą odpowiadającą wyjątkowości lokalizacji tak by mogło się stać wizytówką nowoczesnej Warszawy”. Jednocześnie w związku z dużym wpływem przedstawionych koncepcji zagospodarowania skweru Kahla na kosztorys inwestycji, zakres jej realizacji może zostać ograniczony do obszaru pomiędzy mostem Świętokrzyskim a mostem Poniatowskiego.

Ogłoszenie wyników nastąpi 18 września 2017 r. Zwycięzca dostanie nagrodę w wysokości 80 tys. zł oraz zostanie zaproszony do negocjacji z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz do prowadzenia nadzoru nad realizacją.

Budowa bulwarów cały czas trwa

Zgodnie z deklaracjami wykonawca drugiego odcinka bulwarów, firma Skanska, prowadzi intensywne prace. Roboty na lewym brzegu Wisły realizowane są na obszarze od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Obecnie wykonawca blisko 1,2 kilometrowego odcinka bulwarów wyprzedza założone harmonogram prac terminy. Zwycięzca przetargu na realizację drugiego odcinka pierwszego etapu lewobrzeżnych bulwarów zadeklarował jego budowę w ciągu 11 i pół miesiąca. Pierwsi spacerowicze powinni wejść na nadwiślańską promenadę w lecie przyszłego roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5