Zakończyła się kompleksowa modernizacja ulicy Polnej – na odcinku od Trasy Łazienkowskiej do placu Unii Lubelskiej. Podczas prac wymieniona została nawierzchnia, uporządkowano parkowanie, dosadzono nowe drzewa i niską zieleń. Będzie też jaśniej i bezpieczniej – stare latarnie wymieniono na energooszczędne, a nowe, wyniesione przejścia dla pieszych zostały doświetlone i dobrze oznakowane.
Ulica Polna – biegnąca od placu Politechniki do placu Unii Lubelskiej – przebudowana została w pasie drogowym na jej południowym odcinku – od Trasy Łazienkowskiej.
– Polna zyskała nową nawierzchnię i krawężniki. Jest równo dla kierowców, no i przede wszystkim wygodnie dla pieszych – mamy tu zupełnie nowy chodnik. Parkowanie zostało uporządkowane, jest miejsce dla samochodów. Przypomnijmy sobie, jak ta ulica wyglądała jeszcze niedawno – cała zastawiona samochodami. Teraz jest tu bezpiecznie, ponieważ wszystkie przejścia dla pieszych zostały wyniesione – mówi prezydent Rafał Trzaskowski. – Jest też bardziej zielono – dosadziliśmy ponad 20 nowych drzew, a te, które już tu rosły, są wypielęgnowane. Posadziliśmy też mnóstwo róż, bylin i dodatkowej zieleni. Nie zapomnieliśmy o nowym oświetleniu – warszawskie pastorały zawitały na Polną – dodaje prezydent Warszawy.
Wygodnie i bezpiecznie
Trwające kilka miesięcy prace przy modernizacji śródmiejskiej ulicy objęły m.in. frezowanie nawierzchni bitumicznej i ułożenie nawierzchni jezdni asfaltobetonowej, a także ustawienie krawężników kamiennych i wykonanie chodników z płyt betonowych. Pojawiła się również kostka kamienna – m.in. na miejscach postojowych, które po wschodniej stronie ulicy zorientowane zostały prostopadle do jezdni i chodnika. Kierowców ucieszy również nowe oznakowanie pionowe i poziome ulicy.
W ramach robót elektrycznych na Polnej wymieniono oświetlenie ulicznego – stare lampy zastąpiono stylowymi latarniami typu „pastorał” (19 szt.). Doświetlono również dodatkowymi latarniami deptak – lipową alejkę przy XXVII LO im. Tadeusza Czackiego. Wszystkie nowe lampy są oczywiście ekologiczne, LED-owe.
Bezpieczniej jest również na przejściach dla pieszych, które zostały wyniesione, doświetlone i odpowiednio oznakowane.
Więcej zieleni
Nie zapomniano również o nasadzeniach. Dzięki temu już i tak bardzo zielona ulica zyskała 22 kolejne drzewa – 18 lip holenderskich i 4 śliwy wiśniowe. Rośnie tu również ok. 2 tys. nowych krzewów i bylin. To przede wszystkim róże okrywowe – w miejscach nasłonecznionych. A tam, gdzie panuje cień, będzie nowy trawnik. Są też żywopłoty.
W ramach projektu rewitalizacji Polnej rosnące już tu drzewa (aż 97 szt.) przeszły kompleksową pielęgnację arborystyczną. Wykonano także renowację mis, w których rosną drzewa i krzewy. Przed posadzeniem nowych roślin warstwa starej, jałowej i zasolonej ziemi wymieniona została na żyzny czarnoziem. Pomoże to roślinom w szybszym i prawidłowym rozwoju.
– Ulica Polna, którą całkowicie odmieniliśmy, jest przykładem, jak powinno się zmieniać miasto. Właśnie o takie zmiany nam chodzi – o transformację z głową. Transformację, z której mogą korzystać wszyscy, czyli zarówno piesi, jak i ci, którzy poruszają się samochodami – mówi Rafał Trzaskowski. – Polna nam wypiękniała, a my zabieramy się za kolejne ulice – dodaje prezydent stolicy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.