W czasie przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola priorytet ma mieć transport publiczny. Liczne buspasy ułatwią przejazd pojazdom komunikacji miejskiej. Po wyłączeniu z ruchu wiaduktu północnego autobusy pojadą obiektem południowym bez zmian tras. Nieczynne będą przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach) oraz przystanek Torwar (w kierunku Centrum).
W czasie przebudowy wiaduktów przy parku Agrykola autobusy będą jeździły Trasą Łazienkowską bez zmian tras. Skorygowana zostanie jedynie trasa linii 143 – autobusy tej linii dojadą do Pomnika Lotnika.
W rozpoczynającym się 30 stycznia pierwszym etapie robót wyłączony z ruchu zostanie wiadukt północny, a na wiadukcie południowym utrzymany będzie ruch w obu kierunkach. Dla autobusów wytyczone zostaną buspasy na lewych pasach ruchu, czyli na środkowej części wiaduktu. Pas dla autobusów w kierunku centrum na moście Łazienkowskim zostanie przeniesiony na wewnętrzny pas ruchu, przy barierce oddzielającej jezdnie.
Początek takiego buspasa od strony Pragi będzie za przystankiem Wał Miedzeszyński, a z Centrum – za przystankiem Plac Na Rozdrożu. Dlatego w tym etapie prac nieczynne będą przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach) oraz przystanek Torwar w kierunku Centrum.
Dodatkowo, aby usprawnić przejazd autobusów w kierunku Pragi, przystanek Metro Politechnika 01 (ten, który dziś jest na jezdni prowadzącej na Rondo Jazdy Polskiej) zostanie przeniesiony na główną jezdnię trasy, czyli na tę pod rondem. Z chodnikami na rondzie połączą go nowo wybudowane schody. Na tym przystanku będą się zatrzymywały autobusy linii 143, 182, 187, 188 i 523. Zostanie tu też wytyczony kilkusetmetrowy buspas.
Na czas rozbiórki wiaduktu północnego – po 4 lutego – zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez rondo Sedlaczka, a autobusy skierowane na trasy objazdowe.
Jak dojechać w okolice zamkniętych przystanków
W sąsiedztwie przystanków Rozbrat i Torwar, które zostaną zamknięte, jest m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, LVIII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Technikum Budownictwa i Architektury Nr 1, Akademia Sztuk Pięknych, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego, Park Agrykola oraz obiekty sportowe Warszawskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego Agrykola, Centralnego Ośrodka Sportu Torwar i Legii Warszawa.
Oto alternatywne trasy dojazdu WTP do tych miejsc:
z Pragi-Południe:
- z Grochowa linią 141 do przystanku Torwar (na Wisłostradzie po zjeździe z mostu Łazienkowskiego) z przejściem pieszo do przystanku Rozbrat chodnikiem po północnej stronie Trasy Łazienkowskiej (ok. 700 m) albo do przystanku Legia-Stadion (przy skrzyżowaniu ulic Czerniakowska/Łazienkowska) z przesiadką do autobusów linii 107 lub 159 (jeden przystanek do przystanku Rozbrat);
- z Grochowa linią 158, z Gocławia i Saskiej Kępy liniami 111 lub 117 przez most Józefa Poniatowskiego do przystanku Krucza z przesiadką do autobusów linii 109 lub 171 jadących do przystanków Śniegockiej, Koźmińska i Torwar;
- z Gocławia liniami E-1 lub 147, z Saskiej Kępy liniami 146 lub 147 do przystanku Metro Stadion Narodowy, następnie jeden przystanek pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej lub Kolei Mazowieckich do stacji Warszawa Powiśle i dalej autobusem 162 do przystanku Śniegockiej lub Rozbrat.
- z Gocławia linią 168 przez most Siekierkowski do przystanku Sielce z przesiadką do autobusów linii 107, 159 lub 162 jadących do przystanku Rozbrat albo autobusów linii 185 jadących do przystanku Torwar.
z Ochoty i stacji metra Politechnika:
- z Ochoty i stacji metra Politechnika linią 187 do przystanku Legia-Stadion (przy skrzyżowaniu ulic Czerniakowska/Łazienkowska) z przesiadką do autobusów linii 107 lub 159 (jeden przystanek do przystanku Rozbrat);
- z Dworca Zachodniego bezpośrednio linią 159 kursującą ulicami Koszykowa – Piękna. Do autobusów linii 159 możliwe są przesiadki z tramwajów kursujących zarówno ulicą Marszałkowską, jak i al. Niepodległości i ulicą T. Chałubińskiego.
Dostępne i wytrzymałeNowe wiadukty przy parku Agrykola będą miały większą wytrzymałość i wyższą klasę nośności. Powstaną przy nich obustronne ciągi pieszo-rowerowe i pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej potrwa do marca 2024 r.