Tysiące uczniów z 83 stołecznych szkół podstawowych biorą udział w akcji „Rowerowy Maj”. Od początku miesiąca blisko 70 proc. uczniów skorzystało z roweru w drodze do szkoły.
Kampania „Rowerowy Maj” powstała cztery lata temu w Gdańsku. Zasady są proste – przez cały miesiąc uczniowie dojeżdżają do szkoły na rowerze (lub rolkach czy hulajnodze). Najaktywniejsi mogą liczyć na ciekawe nagrody. - „Rowerowy Maj” jest świetną okazją do edukowania przez zabawę. Celem kampanii jest bowiem dostarczanie radości i zdrowej rywalizacji, ale także wyrabianie dobrych nawyków i pokazywanie dobrych manier na drodze. Jest to największa tego typu kampania w Polsce – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.
– W dzisiejszych czasach taka akcja jest szczególnie ważna: cieszy fakt, że tyle dzieciaków wybiera aktywny tryb życia. Podczas „Rowerowego Maja” możemy się na własne oczy przekonać, że rower i ruch jest dla wielu ważniejszy niż samochód rodziców i smartfon – przekonuje radny Paweł Lech.
Aby odpowiednio przygotować dzieci do udziału w akcji, przed rozpoczęciem rywalizacji w każdej klasie odbyły się warsztaty, na których dzieci dowiadywały się jak bezpiecznie korzystać z roweru i poruszać się po mieście. W szkołach ZDM zainstalował w sumie 600 stojaków rowerowych.
Wyniki akcji robią wrażenie. Do połowy maja blisko 70 proc. uczniów włączyło się w akcję i przynajmniej raz dojechało do szkoły na rowerze. Mimo „długiego weekendu” i początkowo dość kiepskiej pogody, niezbyt zachęcającej do jazdy. Jednak nawet w deszczowe dni parkingi rowerowe przed szkołami były pełne. W sumie, jak dotąd prawie połowa podróży do szkoły odbyła się na rowerze.
Na „półmetku” o włos prowadzi Szkoła Podstawowa nr 264 im. Gabrieli Mistral. Drugie miejsce zajmuje Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny. Najlepsze szkoły otrzymają nagrody: miasteczko ruchu drogowego, wiatę rowerową lub zestaw rowerów. Nagrody dostanie również najaktywniejsza klasa w każdej ze szkół – to m.in. ciekawe wycieczki.
Ważna jest nie tylko frekwencja. Wiele uczniów polubiło aktywną drogę na lekcje. Dzięki przesiadce uczniów na rower, pod szkołę podjeżdża mniej samochodów, jest zatem bezpieczniej. Dzieci uczą się również samodzielności, której nie zaznają będąc podwożone samochodem. Jazda rowerem to zdrowie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.