Miasto ogłosiło przetarg na modernizację jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych stolicy. W ramach inwestycji pojawią się tu liczne udogodnienia dla pieszych i rowerzystów, w tym dodatkowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej. Prace powinny zakończyć się do końca przyszłego roku.
Jeszcze w 2019 roku Warszawa zebrała od mieszkańców uwagi na temat projektu nowego pl. Na Rozdrożu. Głosy były jednoznaczne – to miejsce musi się zmienić. Uwagi zostały uwzględnione w przygotowanym projekcie organizacji ruchu, który uzyskał niezbędne zatwierdzenia. We wrześniu br. stołeczni radni przyznali środki na wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję. Teraz Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg i do 19 grudnia br. czeka na oferty. Wykonawca będzie miał rok na zrealizowanie prac.
Bezpieczniej i wygodniejPlanowana przebudowa placu ma obejmować budowę wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej oraz przebudowę schodów i samych przystanków. Windy będą ogromnym ułatwieniem dla osób starszych, z niepełnosprawnościami czy opiekunów z dziećmi, dla których dziś to miejsce jest zupełnie niedostępne. Autobusowe perony zostaną poszerzone, wyposażone w więcej miejsc do siedzenia oraz wyższy, profilowany krawężnik, który ułatwi wsiadanie do autobusu.
Uporządkowany zostanie również ruch rowerowy na placu – powstanie łącznik po zachodniej stronie placu i droga dla rowerów. Połączy ona plac z wiaduktami nad Agrykolą, które obecnie przebudowuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
Powstanie też bardzo potrzebne przejście dla pieszych – po zachodniej stronie Al. Ujazdowskich, przez wlot ul. Koszykowej. Kolejna „zebra” pojawi się w osi al. Wyzwolenia. Oznacza to likwidację niewygodnych przejść podziemnych.
Stanie również pomnikRównolegle, w rejonie pl. Na Rozdrożu, ma powstać zapowiadany pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, upamiętniający zwycięską walkę na przedpolach stolicy. Pomnik zostanie wybudowany w ramach rządowego programu „Niepodległa”. Obie inwestycje mają być realizowane w tym samym czasie, dlatego jednostki miejskie zaangażowane w projekt, są w stałym kontakcie z przedstawicielami programu „Niepodległa”.