Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na nowego operatora systemu roweru publicznego. System ma składać się z co najmniej 3 tys. rowerów, ale zamówienie może zostać rozszerzone.
Przedmiotem zamówienia jest uruchomienie, zarządzanie i kompleksowa eksploatacji systemu samoobsługowej wypożyczalni rowerów publicznych, działającego pod nazwą Warszawski Rower Publiczny (WRP). Umowa miałaby obejmować okres do końca 2028 r.
Podstawowy system ma składać się z min. 3 tys. rowerów, 30 rowerów typu tandem, 300 stacji, 300 totemów i 300 pompek rowerowych. Przewidziano montaż 3 tys. uniwersalnych stojaków rowerowych w kształcie litery "U". Zamawiający wymaga dostępności rowerów na poziomie min. 97%. Przewidziano też prawo opcji w postaci dostawy maks. 2500 rowerów, 30 rowerów typu tandem, 200 totemów i 200 pompek rowerowych, a także 2500 stojaków rowerowych. Do tego dochodzą dodatkowe stacje sponsorskie. Miasto wymaga też możliwości zorganizowana do dziesięciu stacji tymczasowych. ZDM wyjaśnia, że będą to totemy ze strefą zwrotu ustawiane maksymalnie na 48 godzin, przy okazji wydarzeń sportowych lub kulturalnych.
Wymagane są nowe rowery. Ważną nowością będzie całkowita rezygnacja z terminali komputerowych stanowiących dziś jedną z form rejestracji w systemie, wypożyczania i zwrotu rowerów. Całość obsługi systemu przejmie aplikacja. Stojaki będą uniwersalne, bez elektrozamka. Za to każdy rower będzie posiadał blokadę na koło oraz odbiornik GPS. Również stacje będą wyposażone w odbiorniki GPS, pozwalające na pozostawienie rower w szeroko rozumianym „obszarze stacji”. Rowery za dodatkową opłatą będzie można też zostawić poza stacjami.
System WRP ma być uruchomiony 1 marca 2023 r. Wymagane jest działanie nowego Veturilo przez całą dobę przez cały sezon, trwający od 1 marca do 30 listopada, Zaktualizowany ma zostać cennik, który ma stać się bardziej uniwersalny. System ma być zintegrowany z Kartą Warszawiaka.
Termin składania ofert mija 12 kwietnia. O wyborze zdecydują cena (60%), częstotliwość wykonywania podstawowych przeglądów okresowych (10%), czas do wykonania przeglądu od momentu pojawienia się na liście rowerów oczekujących na podstawowy przegląd okresowy (10%), zapewnienie w ramach zamówienia podstawowego rowerów ze wspomaganiem elektrycznym (20%).
Obecnie
rozpoczął się 11. sezon Veturilo. Warszawiacy mają do dyspozycji 349 stacji i 4943 rowerów, w większości sfinansowanych przez miasto.