Zgodnie z zapowiedziami ruszyły prace przy przebudowie wysłużonego deptaka na ul. Chmielnej w ramach tzw. Nowego Centrum Warszawy. W pierwszej kolejności wykonawca rozpoczął przebudowę gazociągu. Być może pierwsze docelowe elementy wykończenia ulicy ujrzymy już w grudniu.
Pod koniec września Zarząd Terenów Publicznych podpisał umowę z konsorcjum Balzola Polska i Brukstar na przebudowę ul. Chmielnej – od Nowego Światu do pasażu Wiecha. W ramach robót przebudowane zostanie odwodnienie oraz podziemne instalacje. Kostka Bauma zostanie wymieniona na płyty granitowe, pojawią się nowe latarnie i szpalery drzew (m.in. wiązy, platany i klony), zagospodarowane zostaną też przyległe skwery, pojawi się fontanna. Wartość prac sięga kwoty 22 mln zł.
W ostatnich dniach wykonawca rozstawiał wygrodzenia i organizował zaplecze budowy. Teraz, w środę 8 listopada, ruszyły zasadnicze prace. – Pierwsza łyżka wbita. Zaczęliśmy prace od przebudowy gazociągu. Ten etap potrwa do dwóch tygodni – mówi Tomasz Motacki, kierownik budowy z Balzoli. Roboty są prowadzone na długości ok. 70 m. Być może nie jest to jeszcze zbyt widowiskowy etap prac, ale przekładki instalacji podziemnych – jak przy każdej inwestycji – są konieczne. – Na razie jesteśmy na etapie, gdy więcej dzieje się w biurze. Mamy jednak już wszystkie uzgodnienia z gestorami sieci – mówi kierownik. Jak dodaje, trwają też rozmowy z podwykonawcami.
W następnej kolejności przewidziano przebudowę kanalizacji i wodociągu. To będzie wymagało już innego, większego sprzętu. – Kanał kanalizacyjny znajduje się głębokości 7 m. Będziemy potrzebowali znacznie większej koparki, która zajmie praktycznie przestrzeń od ściany do ściany – choć oczywiście musimy zostawić przejście dla przechodniów – mówi Motacki.
Chmielna – z uwagi na jej specyfikę – wymaga specjalnego podejścia. – Jest tu dużo lokali, w ciągu dnia sporo przechodniów. Nie możemy na długo odcinać dostępności. Współpracujemy z właścicielami i użytkownikami lokali, uprzedzamy o utrudnienia, ale nie ukrywamy najbliższe kilka miesięcy będzie ciężkie – zaznacza Tomasz Motacki. Dlatego też roboty będą prowadzone odcinkowo – fragmenty ulicy będą rozkopywane i odtwarzane. Pobliski plac Pięciu Rogów pokazuje, że możliwe są niespodzianki – pod jezdnią znajdują się często relikty przeszłości, które wymagają uwagi konserwatora zabytków. – Po stronie inwestora jeden z kierowników uczestniczył przy poprzedniej przebudowie Chmielnej w latach 90. i mówi, że wszystko zostało wtedy dokładnie przekopane. Z niektórymi pracami będziemy jednak schodzić głębiej niż wtedy – wskazuje Tomasz Motacki.
Roboty mają potrwać do przyszłorocznych wakacji. – Nie zakładamy przerwy w budowie, liczymy, że zima będzie łaskawa. Jeśli będzie dobra pogoda i warunki pozwolą, to w na początku grudnia ruszymy już z pracami drogowymi. Wtedy będzie też widać pierwsze docelowe elementy wykończenia– mówi Motacki. Wiosną zaczną się pojawiać pierwsze drzewa. – Na końcu pojawi się mała architektura. Wynika to z długiego czasu oczekiwania na ich wykonanie – dodaje.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.