Dzisiaj (6 kwietnia) stołeczni radni głosują nad uchwałą ws. bezpłatnych przejazdów dla warszawskich uczniów, mieszkających w Warszawie i uczęszczających do stołecznych i pozastołecznych podstawówek i gimnazjów, a także uczniów dojeżdżających spoza Warszawy do stolicy. – Mamy 151 tys. uczniów, którzy będą z tego korzystać, z ponad 550 szkół. Tylko 30% z nich jeździ komunikacją miejską. Liczymy na więcej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Dzisiaj stołeczni radni zajmują się
zmianami w taryfie warszawskiej komunikacji. Jedna z kluczowych zmian dotyczy bezpłatnych przejazdów dla uczniów. – Cieszę się, że ta uchwała jednogłośnie przeszła i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów będzie mogła jeździć od 1 września za darmo – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Jak wyjaśnia, z tego przywileju będą mogli korzystać uczniowie mieszkający w Warszawie i uczęszczający do warszawskich, jak i pozawarszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Również uczniowie mieszkający poza stolicą, ale uczęszczający do stołecznych szkół będą zwolnieni z obowiązku kasowania biletów.
– To program pilotażowy. Mamy 151 tys. uczniów, którzy będą z tego korzystać, z ponad 550 szkół. Tylko 30% z nich jeździ komunikacją miejską, reszta chodzi na piechotę albo podwożona jest samochodem. Dla nas nie jest to populistyczny program. Liczymy na to, że dzięki tej zmianie liczba przejazdów zwiększy się o ok. 30 tys. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.
– Przygotowywaliśmy sporo analiz. Interesowało nas ile dzieciaków obecnie korzysta z komunikacji miejskiej i ile byłoby zainteresowanych, by przesiąść się do komunikacji z samochodów prywatnych. Dla nas ważne jest, żeby wyrabiać u dzieciaków nawyk korzystania z komunikacji publicznej. Jestem przekonana, że w wieku dorosłym będą z tej komunikacji korzystać jako pasażerowie kupujący bilety – przekonuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Jak wylicza stołeczny ratusz, Warszawa na zmianie „nie zarobi” ok. 12 mln zł. – Po uruchomieniu będziemy ustalać na ile nasze rachunki były słuszne. Zależy nam, żeby jak najwięcej osób przesiadało się do transportu miejskiego. Naszym planem jest na najbliższe lata jest 65% osób korzystających z transportu publicznego [w odniesieniu do podróży niepieszych] – wskazuje Kaznowska.
Uczniowie otrzymają specjalne karty miejskie, upoważniające do bezpłatnych przejazdów. – Karty zaprojektują sami uczniowie, w sobotę będzie wynik konkursu. Jak wynika z ankiet, 80% rodziców, którzy dzisiaj odwożą dzieci do szkół, zadeklarowało, że będzie korzystać z komunikacji miejskiej. Poza ubytkiem 12-milionowym zakładam, że rodzice staną się naszymi nowymi pasażerami – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.
ZTM wyznaczył termin 19 kwietnia na składanie wniosków. – Tak, aby dzieci do końca roku wraz z cenzurką mogły otrzymać kartę upoważniającą do bezpłatnych przejazdów – mówi Witek. Urzędnicy liczą się z tym, że w takim terminie nie wszyscy zdążą złożyć wniosek. – Będziemy pracować tak, aby złożone wnioski przed 20 czerwca zostały przez nas opracowane, by już od 1 września dzieci, jadące na rozpoczęcie roku, mogły skorzystać z darmowych przejazdów – wyjaśnia Wiesław Witek.