Najbliższa sobota i niedziela, 16 i 17 lipca, to pierwszy weekend festiwalu Otwarta Ząbkowska na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Festiwal zajmie odcinek od ul. Targowej do Brzeskiej.
Ząbkowska pomiędzy Targową a Brzeską to kawałek ulicy, gdzie na jezdni leży charakterystyczna kostka brukowa i tory tramwajowe – pamiątka po istniejącej tu kiedyś linii tramwajowej. W tym roku ten fragment ponownie zostanie zamknięty dla ruchu drogowego aż w siedem weekendów. Ulica była już zamykana w zeszłym roku. Wcześniej
długo toczyły się dyskusje nad jej docelowym charakterem. Rozważano pomysł stworzenia z Ząbkowskiej czegoś w rodzaju „praskiego Nowego Światu”, czyli reprezentacyjnej ulicy tej części stolicy. Jedna zwracano też uwagę na ewentualne niekorzystne efekty takiego działania, np. wzrost cen wynajmu mieszkań w okolicy, czy zmiana charakteru komunikacyjnego tej części Pragi.
Póki co władze miasta nie zdecydowały się na zamknięcie ulicy na stałe. Znów będzie zamykana w weekendy. W czasie najbliższego w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska okoliczne podwórka i place zamienią się w teatry, pracownie twórcze, kluby poetyckie i miejsca spotkań. Wydarzenie jest realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.
Ruch drogowy zostanie tu zamknięty o północy z piątku 15 na sobotę 16 lipca, ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli 17 na poniedziałek 18 lipca. Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Taka organizacja ruchu będzie wprowadzana w lipcu w weekendy 23-24, 30-31; w sierpniu 6-7, 13-14, 20-21, 27-28.
Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku to przede wszystkim inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony program ma wspomóc rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.