W tym roku w stolicy doświetlone zostaną kolejne przejścia dla pieszych. Warszawscy drogowcy właśnie ogłosili postępowanie, które wyłoni wykonawcę 188 z nich. Pozostałe zostaną zamontowane w ramach prac konserwacyjnych.
– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych zebr przekroczy w tym roku 1300. Statystki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku są sukcesywnie poddawane audytowi bezpieczeństwa. Audytorzy oceniają przejścia pod kątem 30 rygorystycznych kryteriów, a jednym z nich jest właśnie jakość oświetlenia. Przez ten czas sprawdzonych zostało ponad 2800 zebr w całym mieście, docelowo do 2020 r. audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.
W wyniku przeprowadzanych kontroli doświetlane są potencjalnie najbardziej niebezpieczne miejsca. Mijające lata pod tym względem były bardzo intensywne. W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78.
W tym roku warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich planują poprawić bezpieczeństwo na kolejnych 400. Na 188 z nich mają już przygotowaną dokumentację projektową i właśnie ogłosili przetarg na realizację. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy na realizację prac będą miały pięć miesięcy od momentu podpisania umowy.
Przejścia objęte przetargiem zostaną wyposażone w dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy które montowane są na niższych słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu. Takie oświetlenie ma pojawić w dzielnicach: Mokotów (36 lokalizacji), Wawer (25 lokalizacji), Białołęka (15 lokalizacji), Rembertów (14 lokalizacji), Wola (14 lokalizacji), Praga-Południe (13 lokalizacji), Śródmieście (11 lokalizacji), Ursynów (10 lokalizacji), Ursus (9 lokalizacji), Włochy (9 lokalizacji), Wilanów (8 lokalizacji), Bemowo (7 lokalizacji), Ochota (6 lokalizacji), Bielany (3 lokalizacje), Targówek (3 lokalizacje), Wesoła (3 lokalizacje) i Żoliborz (2 lokalizacje).
W tym roku ZDM planuje również wykonać doświetlenie około 200 przejść przy pomocy istniejących latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Dzięki temu liczba doświetlonych przez warszawskich drogowców przejść przekroczy 1300.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.