Warszawski ZDM poinformował o wyborze koncepcji architektoniczno–urbanistycznej dla nowego, przebudowanego placu Pięciu Rogów. Miejsce w centrum Warszawy, dziś zajmowane przez jezdnie, ma się zmienić w pełen zieleni deptak. Teraz urzędników czeka cykl spotkań z mieszkańcami.
Projektowane przez firmę WXCA Sp. z o.o. rozwiązanie zakłada uporządkowanie układu drogowego, w tym likwidację miejsc postojowych dla samochodów w rejonie placu. W ramach projektu zlikwidowane zostaną bariery utrudniające poruszanie się osobom o ograniczonej mobilności, jak również osobom niedowidzącym i niewidomym.
„Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i powierzchnie niezagospodarowane. Zdominowany przez samochody, pełniący rolę skrzyżowania plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Chcemy to zmienić” – tłumaczą w Zarządzie Dróg Miejskich.
Jak informują urzędnicy, pomysł na plac Pięciu Rogów to stworzenie tam jednej przestrzeni, bez wydzielonych chodników i jezdni. Choć przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy. Ważnym elementem koncepcji jest też wprowadzenie zieleni wysokiej – drzew liściastych o kształtowanej wysokości i koronie. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami.
Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu. Zaprojektowana została także nowa iluminacja placu dostosowana do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej.
Wygląd placu Pięciu Rogów jest efektem konkursu architektonicznego ogłoszonego w zeszłym roku. Wygrała w nim prosta propozycja, która ma odmienić miejsce, w którym, nietypowo, zbiega się pięć warszawskich ulic. Efektem późniejszego przetargu na dokumentację budowlaną jest projekt pracowni WXCA. Wszystkie materiały projektowe mają być gotowe do końca roku, a w przyszłym roku mają się rozpocząć prace budowlane.