fot. Muri/lic. CC 4.0 Międzynarodowabramki biletowe w metrze
Do końca września warszawiacy muszą wgrać na Karty Warszawiaka e–hologram, który zastąpi naklejkę poświadczającą prawo do korzystania z ulg. Spośród 580 tys. posiadaczy takich kart w stolicy, na razie zrobiło to ledwie 150 tys. czyli dwa razy mniej niż spodziewano się w ZTM–ie. Dlatego teraz o e–hologramach będą przypominali nawet kontrolerzy biletów.
– Na razie e–hologramy ma ledwie 25 proc. kart. Trochę nas to niepokoi, bo spodziewaliśmy się, że do tej pory będzie to już ponad połowa – mówi dyrektor pionu handlowego warszawskiego ZTM Grzegorz Dziemieszczyk i apeluje, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo ci, którzy odłożą to na wrzesień, w Punktach Obsługi Klienta pewnie natkną się na kolejki. – To tradycyjny czas gdy rodzice wyrabiają karty miejskie dzieciom, które idą do szkoły, a także tym z rodzin wielodzietnych. Może być tłok – przestrzega.
O konieczności wgrania e–hologramu warszawscy urzędnicy informują już od początku roku. O co chodzi? Od ponad 2,5 roku w Warszawie działa Karta Warszawiaka i jej wersja dla dzieci, czyli Karta Młodego Warszawiaka. Wszyscy ci, którzy płacą podatki w stolicy mogą dzięki niej zapłacić mniej za bilety długo okresowe. Nie dostaje się żadnego nowego kawałka plastiku. Po prostu na zwykłej karcie miejskiej był do tej pory naklejany hologram. Z tej usługi korzysta ponad pół miliona pasażerów.
Od 1 października dowodem na prawo do zniżki zamiast naklejki na karcie, będzie stosowny zapis elektroniczny na niej zakodowany (czyli tzw. e–hologram). I będzie to jedyny taki dowód. Jeśli więc kontroler spotka nas z biletem miesięcznym za 98 zł, ale na karcie nie będzie e–hologramu, uzna, że zakodowaliśmy zły bilet, bo powinniśmy kupić ten zwykły, za 110 zł. W efekcie czeka nas kara.
Dlatego, choć metro autobusy i tramwaje są oklejone ulotkami przypominającymi o e–hologramach, ZTM planuje jeszcze intensywniej informować o koniecznych zmianach. Nawet kontrolerzy mają rozdawać ulotki o tym przypominające. Co więcej od początku września będzie można wgrać e–hologram we wszystkich biletomatach w Warszawie (już teraz w części z nich można to zrobić). Wystarczy już teraz mieć stosowną naklejkę na karcie.
– Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby po prostu boją się, lub nie lubią korzystać z biletomatów. Dlatego pracownicy POP–ów będą pokazywać takim osobom jak wgrać e–hologram w ten sposób, przejdą z nimi przez cały proces. Właśnie po to, by w samych punktach były jak najmniejsze kolejki – tłumaczy Dziemieszczyk.
Ci, którzy Karty Warszawiaka jeszcze nie mają, czyli nie mają stosownej naklejki, będą musieli wybrać się do POP–u z dowodem (w praktyce powinna to być pierwsza strona PIT–u z pieczątką) że rozliczyli się w Warszawie z podatku za 2015 r. Po wypełnieniu formularza dostaną kartę. Formularz można zresztą przesłać przez internet, a PIT pokazać przy odbiorze.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.