Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wybuduje buspas na ul. Głebockiej oraz zrealizuje wiele innych projektów – mniejszych i większych – na terenie całej Warszawy. Stołeczni radni uchwalili zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Tym samym ZDM otrzymał pieniądze na ważne inwestycje drogowe. Przetarg na budowę pasa dla autobusów na Białołęce został już ogłoszony. Oferty zbierane są do 3 kwietnia.
Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji miejskiej z Białołęki. W czwartek, 14 marca Rada m.st. Warszawy podjęła decyzję o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej i przyznała ZDM dodatkowe środki. Dzięki nim będzie można ogłosić przetarg na budowę już zapowiadanego buspasa w ciągu ulic Głębockiej i św. Wincentego.
Ulice Głębocka i św. Wincentego to główny ciąg komunikacyjny dla dojeżdżających do metra mieszkańców wschodniej Białołęki. Właśnie na skrzyżowaniu ul. św. Wincentego z ul. Kondratowicza znajduje się stacja „Kondratowicza”. Nowy buspas pomoże pasażerom jeżdżących tamtędy autobusów w szybkim i wygodnym dotarciu do podziemnej kolejki.
Na oferty w przetargu ZDM czeka do 3 kwietnia. Inwestycja będzie finansowana wspólnie przez samorząd i inwestora prywatnego – firmę Atrium, właściciela pobliskiego centrum handlowego. Wykonawca na wykonanie zadania będzie miał 160 dni. W tym 120 dni przewidziane jest na zasadniczą część robót, zaś pozostałe 40 dni na prace wykończeniowe poza jezdnią.
Buspas i inne udogodnienia
Na jezdni w stronę Bródna buspas powstanie na odcinku od przystanku „CH Targówek 03” do ul. Kondratowicza. W drugim kierunku zacznie się za skrzyżowaniem z ulicami Przy Grodzisku i Malborskiej i zakończy na wysokości przystanku „CH Targówek 03”. Na odcinkach z jednym pasem ruchu jezdnia zostanie poszerzona.
W Warszawie buspasów jest już ponad 68,5 km. Jednym z najnowszych jest ten na ul. Modlińskiej (mnie więcej 7-kilometrowy odcinek między ulicami Aluzyjną a Elektronową). Rozwój infrastruktury drogowej pod kątem komunikacji publicznej to dziś priorytet. Według Barometru Warszawskiego (jesień 2023) jest to najczęściej wybierany środek transportu w Warszawie – stawia na niego ponad połowa ankietowanych. Ponadto w 2023 roku liczba przejazdów pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej sięgnęła niemal 1 miliarda.
Przy budowie buspasa na ulicach Głębockiej i św. Wincentego nie zabraknie także udogodnień dla innych uczestników ruchu. Będzie osobny pas do skrętu w prawo w ul. Malborską i wydłużony prawoskręt na drogę dojazdową do centrum handlowego Atrium Targówek. Piesi zyskają azyl na przejściu po południowej skrzyżowania ul. św. Wincentego z ulicami Malborską i Przy Grodzisku. Rowerzyści natomiast przedłużoną drogę oraz przejazd po południowej stronie ronda na wysokości wspomnianego centrum, co zapewni ciągłość trasy rowerowej między Bródnem a Białołęką.
Starczy na więcej
Przyznane przez radnych pieniądze pozwolą także na rozstrzygnięcie trwających już przetargów. Między innymi tych dotyczących budowy sygnalizacji świetlnej, na które ZDM otrzymał 4 mln zł. Nowe światła powstaną na rondzie na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej w Wilanowie oraz na przejściu dla pieszych przez ul. Maczka na wysokości ul. Niedzielskiego „Żywiciela”.
W toku jest także postępowanie przetargowe dotyczące budowy nowej trasy rowerowej na ul. Andersa. Inwestycja obejmuje budowę dwóch dróg rowerowych wzdłuż ulicy – od ul. Nowolipki do ul. Dawidowskiego (po zachodniej stronie) i od ul. Długiej do ul. Świętojerskiej (po wschodniej stronie) – oraz wykonanie wielu mniejszych i większych usprawnień w okolicy. Przyznane przez radę 28,7 mln zł pozwoli na rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie prac.
Zmiany w WPF oznaczają także dodatkowe środki na budowę przejścia dla pieszych (wraz z przebudową sygnalizacji) przez Wisłostradę na wysokości ul. Karowej. Od 2014 roku powstało już ponad 100 nowych zebr i wciąż powstają nowe. Ta będzie nie tylko kolejną, ale niezwykle ważną, ponieważ połączy ul. Karową z nowym mostem pieszo-rowerowym. Dzięki niej warszawiacy i turyści bez problemu będę mogli poruszać się między Bulwarami a Starą Pragą.
Projekt stałej organizacji ruchu - duży plik do pobrania