We Wrocławiu trwają aktualnie rozmowy, które mają pozwolić na ponowne honorowanie biletów na komunikację miejską w pociągach regionalnych w obrębie stolicy Dolnego Śląska. Rozwiązanie to przestało obowiązywać w zeszłym roku, kiedy miasto Wrocław nie porozumiało się w tej sprawie z Polregio oraz z Kolejami Dolnośląskimi.
We Wrocławiu od ponad roku nie funkcjonuje już wspólny bilet na komunikację miejską oraz kolej w granicach Wrocławia. Do 1 lipca 2021 roku pasażerowie mogli podróżować w granicach miasta pociągami Polregio oraz Kolei Dolnośląskich posiadając bilet na komunikację miejską. Było to możliwe dzięki umowie o honorowaniu biletów miejskich w pociągach regionalnych, której stronami było miasto Wrocław oraz Koleje Dolnośląskie i Polregio.
Powrót do rozmów
Umowa jednak wygasła, a nowej nie udało się zawrzeć z wielu powodów. Szeroko
opisywaliśmy tę sytuację w sierpniu zeszłego roku. Teraz okazuje się, że strony powróciły do rozmów, o czym
poinformowała Gazeta Wyborcza. Sprawą zainteresowali się również wrocławscy radni, którzy
wystosowali w tej sprawie zapytanie do prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.Radni chcieli wiedzieć, czy rozmowy o wspólnym bilecie trwają, a także kiedy odbyły się poszczególne spotkania. Odpowiedzi na zapytanie udzieliła Elżbieta Urbanek, dyrektorka departamentu Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Miasta Wrocławia.
Zaawansowany charakter negocjacji
“Prowadzone rozmowy mają już zaawansowany charakter i zmierzają do wypracowania przez strony ostatecznego stanowiska, które zostanie przedłożone wraz z rekomendacją zespołu do dalszych decyzji” – przekazała w odpowiedzi Elżbieta Urbanek.
Urzędniczka wspomniała także, że odbyło się już kilka spotkań, w których udział biorą przedstawiciele wrocławskiego magistratu, obu przewoźników realizujących przewozy regionalne na Dolnym Śląsku (Koleje Dolnośląskie oraz Polregio) jak również przedstawicieli organizatora przewozów kolejowych w regionie, a więc pracowników urzędu marszałkowskiego.
Elżbieta Urbanek przekazała jednak informację o tym, że strony rozmów przyjęły zasadę, iż do momentu osiągnięcia ostatecznego porozumienia, nie będą dzielić się szczegółami rozmów z mediami. Tak więc na poznanie szczegółów przyjętych rozwiązań przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Ustalenia są tajne
Podobne stanowisko przekazali nam przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.
– Takie rozmowy trwają od maja. Uczestniczą w nich obaj przewoźnicy (Koleje Dolnośląskie oraz Polregio) oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jesteśmy na etapie przeglądu różnych wariantów współpracy i różnych zasad rozliczeń. Strony ustaliły jednak, że do czasu przyjęcia wspólnych uzgodnień nie będą ujawniać szczegółów, które jeszcze nie obowiązują – przekazał nam Marcin Obłoza z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.
Ile osób kupiło już Nasz Wrocław Kolej?
Magistrat zapytaliśmy również o to, ile osób zdecydowało się na skorzystanie z protezy, która została wprowadzona na czas, kiedy nie uda się wrócić do poprzedniego rozwiązania, a mowa o bilecie Nasz Wrocław Kolej. Jest to rozwiązanie, który umożliwia podróż wrocławską komunikacją miejską osobom, posiadającym ważny miesięczny i imienny bilet kolejowy, zakupiony w kasie biletowej, a jego wartość nie może być niższa niż 104 złote. Dzięki temu pasażerowie mogą zakupić bilet miesięczny na komunikację miejską we Wrocławiu za złotówkę, w przypadku biletu normalnego, oraz połowę tej kwoty w przypadku biletu ulgowego.
– Od początku obowiązywania oferty (wrzesień 2021 r.) do końca lipca 2022 r. sprzedano łącznie 6065 sztuk biletów Nasz Wrocław Kolej – 196 szt. biletów ulgowych (50 gr) oraz 5869 szt. biletów normalnych (1 zł) – przekazał nam Marcin Obłoza.