- Dla mnie dowodem, że warto się tym zająć była nagroda Bus of the Year dla Solarisa - powiedział o rządowym planie rozwoju elektromobilności w Polsce dr Michał Kurtyka, wiceminister energii. Założenia planu, w ramach którego ma powstać m.in. autobus elektryczny stworzony z całkowicie polskich komponentów, ogłoszono jesienią.
- Dziś pojazdy elektryczne to margines. W 2015 r. Było ich na całym świecie 740 tys. Ale ocenia się, że w 2040 r. co czwarty pojazd na świecie będzie elektryczny. Wiec to całkiem nowy przemysł, który warto rozwijać z korzyścią dla gospodarki. To przedsięwzięcie, które pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w miastach. Wreszcie trzecia zaleta polega na tym, że zamiana źródła napędu samochodów z paliw kopalnych na prąd zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczył podczas Forum Nowej Gospodarki zorganizowanego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
- Nie jesteśmy pierwsi. Temat elektromobilnosci został poruszony przez kilku polskich innowatorów. Dla mnie dowodem, że warto się tym zająć była nagroda Bus of the Year dla Solarisa. Podjęliśmy temat, w którym nie musimy gonić innych krajów, mających lepsze, rozwijane przez lata know-how, boo jest nowe dla wszystkich – tłumaczył.
Jesienią ministerstwa rozwoju oraz energii uruchomiły konsultacje pierwszy elementów tzw. Pakietu na rzecz Czystego Transportu, który według wicepremiera Morawieckiego ma być jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki na najbliższe lata. Pakiet ma się opierać na trzech filarach – programie rozwoju elektromobilności, krajowych ramach polityki infrastruktury paliw alternatywnych oraz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ten ostatni ma w pewnym sensie zastąpić w przyszłości fundusze unijne, z których w dużej mierze miasta finansują dziś zakup pojazdów nisko i zeroemisyjnych.
- Program rozwoju elektromobilnosci opiera się na trzech celach. Pierwszym jest milion pojazdów elektrycznych na polskich drogach w 2025 r. Dziś wszystkich jest ok. 23 milionów. Drugi cel zakłada, że 30 proc. z tych pojazdów elektrycznych, będzie produkowanych w naszym kraju. W tym co roku będziemy sprzedawać tysiąc autobusów z takim napędem – wyliczał Kurtyka. Wreszcie trzeci cel to wykorzystanie tej zmiany jako impulsu do modernizacji sieci elektroenergetycznej w miastach.
- Oczywiście trzeba pamiętać, że wyzwanie polega na zgraniu rożnych elementów. Ułatwienia dla producentów pojazdów należy zgrać z popytem na takie pojazdy, z możliwością dostarczenia im energii, itd. Tak widzimy rolę rządu, jako dbającego o to, by wszystko zdarzyło się w tym samym momencie. Jesteśmy zaawansowani w tworzeniu projektu ustawy o elektromobilności, ale też rządowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu – wyjaśniał i zapowiedział, że ramy prawne wspomnianych programów i sam fundusz mają być gotowe do 2018 r.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.