Wśród najbardziej niecodziennych zarządców promów śródlądowych w Polsce wymienić należy z pewnością Nadleśnictwo Jarocin. Obsługuje ono przeprawę w Czeszewie w powiecie wrzesińskim. Sam powiat uruchamia natomiast inny, nieodległy prom – w Nowej Wsi Podgórnej. Ten pełni zaś funkcję codziennego środka transportu, a nie jedynie atrakcji turystycznej dla odwiedzających las.
Na naszych łamach
regularnie prezentujemy polskie śródlądowe przeprawy promowe. Pozostające na marginesie dyskursu o stanie sieci transportowej kraju niewielkie jednostki spinające brzegi rzek są bowiem z jednej strony istotnym oknem na świat, bo skracają często o dziesiątki kilometrów drogę łączącą miejscowości, z drugiej zaś – reliktem przeszłości sprawiającym wrażenie nieprzystającego do współczesnych realiów. Promy rzeczne stopniowo znikają z krajobrazu – czasem są zastępowane mostami, czasem zaś ich brak wymusza radykalną zmianę przyzwyczajeń mieszkańców okolicy.
Kiedy prom nie kursował, uruchomiono przeprawę łodziąWiększość czynnych przepraw utrzymują samorządy różnego szczebla. Jednym z istotniejszych zarządców promów we wschodniej Wielkopolsce jest powiat wrzesiński, który uruchamia połączenie w Nowej Wsi Podgórnej (gmina Miłosław), które pozwala przedostać się przez Wartę do leżącej już w powiecie jarocińskim Pogorzelicy (gmina Żerków). Prom linowy oznaczony numerem BG-03-011 z 1975 r. kursuje każdego dnia, chyba że nie pozwalają na to warunki pogodowe.
Ruch odbywa się w trybie ciągłym od 6:00 do 20:00 (w weekendy krócej), ale grafik przewiduje kilka dłuższych przerw. Całkowita nośność promu to 7 ton. Tutejsza przeprawa funkcjonuje od ok. 1970 r., a najdłuższe przerwy w kursach związane są z koniecznymi pracami remontowymi. Jednostka przechodzi naprawę raz na pięć lat, ostatni raz w 2016 r. Wówczas ruch promu zawieszony został na miesiąc. Ciekawym epizodem było uruchomienie zastępczej komunikacji łodzią. Mogli z niej skorzystać piesi i rowerzyści.
„Nikodemem” leśników za złotówkę, ale tylko latem Z promu skorzystają ci, którzy chcieliby pokonać Transwielkopolską Trasę Rowerową (TTR). Liczący blisko 500 km szlak oznakowany w latach 2002 – 2003 kolorem zielonym łączy południową i północną część województwa, biegnąc m.in. przez Nową Wieś Podgórną. Przewóz roweru, podobnie zresztą jak przeprawa samochodem czy pieszo, jest bezpłatny.
Prom utrzymywany przez samorząd nie jest jedynym czynnym w powiecie wrzesińskim. Nieopodal przeprawy w Nowej Wsi Podgórnej, w Czeszewie (również gmina Miłosław), funkcjonuje prom „Nikodem”. Dziś pełni on jednak głównie rolę atrakcji turystycznej. Utrzymuje go Nadleśnictwo Jarocin. Skorzystanie zeń jest płatne, ale ceny nie są zbyt wygórowane (1 zł za osobę i 5 zł za samochód). „Nikodem” uruchamiany jest jednak wyłącznie w sezonie letnim. Istniejąca na niektórych mapach przeprawa w Dłusku została natomiast zlikwidowana w 2013 r. Na jej miejscu funkcjonuje niewielka przystań kajakowa.