Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032, restrukturyzacja i odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu środków unijnych, budowa nowej siatki połączeń zintegrowanej z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także zwiększenie dostępu do publicznego transportu zbiorowego oraz integracja taryfy przewozowej PKS Poznań SA z PKM i ZTM Poznań – to główne zadania, które stoją przed wybranymi w poniedziałek władzami związku "Wielkopolski Transport Regionalny".
– Cieszę się, że udało nam się stworzyć związek, który będzie dbał o komunikację w naszym regionie. Każdemu z włodarzy leży na sercu komfort mieszkańców i wszyscy prowadzimy lokalne działania transportowe, ale w grupie możemy osiągnąć więcej – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Świetnie funkcjonująca PKM-ka jest dowodem, że warto dogadać się ponad granicami administracyjnymi – dodaje.
Związek Powiatowo-Gminny "Wielkopolski Transport Regionalny" to nowa organizacja samorządu terytorialnego, którą utworzyły 23 jednostki, w tym Miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne.
Dotrzeć tam, gdzie nie ma PKM
Głównym celem związku jest umożliwienie osobom bez własnego auta swobodnego przemieszczania się na terenie administrowanym przez wszystkich uczestników związku. Chodzi o to, aby – zgodnie ze standardami europejskimi – możliwe było dotarcie do szkół, przychodni, sklepów czy zakładów pracy, bez względu na miejsce zamieszkania i granice jednostek administracyjnych. Chodzi zwłaszcza o miejsca, które są oddalone od linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jest to ważne szczególnie teraz, w dobie pandemii, przy dynamicznie zmieniającej się mobilności mieszkańców Metropolii Poznań i obszarów bezpośrednio z nią graniczących.
Przewodniczącym związku został wybrany Jan Grabkowski, starosta poznański. Z kolei Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, zostali wiceprzewodniczącymi. Zarządem pokieruje Piotr Hojan, burmistrz miasta i gminy Grodzisk Wlkp. Wspierać go będą dwaj wiceprzewodniczący – Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, a także członkowie zarządu – Paweł Adam, burmistrz Buku i Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski.
Nowy właściciel PKS Poznań?
Związek ma stać się właścicielem PKS Poznań SA, którego 100% akcji należy obecnie do Miasta Poznania. Spółka ta, jako operator transportu zbiorowego, będzie miała w przyszłości ułatwiony dostęp do pozyskania środków unijnych na odnowę taboru.
– Cieszę się, że tak wielu partnerów zgodziło się na powołanie związku powiatowo-gminnego. Transport ponadregionalny został uratowany. Ostatnim krokiem będzie nieodpłatne przekazanie spółki PKS na rzecz związku – tak aby mogła ona skutecznie dalej się rozwijać – już suwerennie, na podstawie decyzji jego członków – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Decyzję w tej sprawie podejmą ostatecznie miejscy radni. Temat ten ma zostać poruszony na sesji, 7 września.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.