Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen już kursuje na ulicach Lublina. Tym samym Lublin stał się drugim miastem w Polsce wykorzystującym rozwiązania wodorowe w transporcie publicznym.
Solaris Urbino 12 hydrogen pozytywnie przeszedł odbiory przewoźnika Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Lublinie i tym samym trafił do miejskiej floty. To pojazd wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania oparte na technologii wodorowej. Początkowo autobus będzie kierowany na różne linie i trasy, tak, aby przetestować go w zróżnicowanych warunkach drogowych. W najbliższych dniach będzie kierowany do obsługi pasażerów na liniach nr: 3, 50 i 47. Operatorem świadczącym usługi transportu publicznego z wykorzystaniem autobusu wodorowego jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) Lublin.
Wodór jest czystym źródłem energii, a jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Pierwiastek jest przechowywany w postaci gazowej w umieszczonych na dachu zbiornikach. Autobusy z napędem wodorowym wyróżnia krótki czas tankowania pojazdu oraz bardzo duży zasięg, nawet w niesprzyjających warunkach drogowych. Urbino 12 hydrogen dla Lublina został wyposażony w dodatkową baterię, która może być ładowana nie tylko poprzez ogniwo wodorowe, ale także za pomocą zewnętrznej ładowarki mobilnej, będącej częścią zamówienia.
W autobusie wodorowym w Lublinie przewidziano miejsca dla 85 osób, w tym dla 29 pasażerów na miejscach siedzących. Pojazd jest wyposażony w rozwiązania zwiększające komfort jazdy pasażerów oraz pracy kierowcy, m.in. systemy liczenia pasażerów, monitoring, klimatyzację, biletomat realizujący płatności bezgotówkowe czy dostęp do ładowarek USB dla pasażerów.
Urbino 12 hydrogen dołączył do floty zeroemisyjnych autobusów lubelskiej komunikacji miejskiej. Po ulicach Lublina kursuje już 81 trolejbusów i 39 autobusów bateryjnych wyprodukowanych przez Solarisa. Wyjazd autobusu wodorowego na ulice miasta to nie jedyna nowość w funkcjonowaniu lubelskiej komunikacji miejskiej. Od września prąd zasilający lubelskie trolejbusy oraz autobusy elektryczne będzie w całości pochodził z odnawialnych źródeł energii.
Statystyki związane z udziałem pojazdów wodorowych w europejskich systemach komunikacji miejskiej wskazują na wciąż rosnącą popularność tego przyjaznego dla środowiska rozwiązania. Firma Solaris dostarczyła już ponad 120 pojazdów napędzanych ogniwem paliwowym do 18 miast w Europie, a udziały producenta w rynku autobusów wodorowych w Europie w samym 2022 roku wyniosły 61,4%. W najbliższych tygodniach rozpoczną się również dostawy do kolejnego – po Koninie i Lublinie – miasta w Polsce, Poznania. Do stolicy Wielkopolski trafi 25 Urbino 12 hydrogen.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.