„Właściwe projektowanie to nie tylko rozwiązywanie zagadnień czysto funkcjonalnych, ale także równoległe kreowanie istotnych wartości kulturowych” – wyjaśnia nam wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski i broni opisanej przez nas kładki obok stacji kolejowej Gołubie. Wymienia też inne elementy rozbudowy infrastruktury rowerowej w gminie, która istotnie imponuje rozmachem.
Inwestycji broni wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski. „Zaprojektowana kładka widokowa była działaniem w tym miejscu jak najbardziej celowym. Nie jest ona elementem infrastruktury technicznej, a elementem architektury krajobrazu. Właściwe projektowanie to nie tylko rozwiązywanie zagadnień czysto funkcjonalnych, ale także równoległe kreowanie istotnych wartości kulturowych. To, co czyni Kaszuby wyjątkowymi to pięknie ukształtowane wzgórza i bardzo dalekie widoki, a węzeł integracyjny w Gołubiu powstał w miejscu szczególnym. To stąd rozpościera się jeden z piękniejszych kaszubskich widoków” – napisał w odpowiedzi na nasze pytania.
fot. UG Stężyca
Wójt przysłał nam zdjęcia sprzed budowy węzła. Wcześniej była tam ruina i nieużytek. Wyjaśnił, że w 2014 r. niewielki teren przy stacji kolejowej „Gołubie Kaszubskie” – własność PKP SA, choć w centrum wsi, przy drodze powiatowej – był zaniedbany, zarośnięty, z nieczynną i obskurną toaletą. W Stężycy uznano, że tak nie może to wyglądać. Kolejne lata to regulowanie sytuacji prawnej terenu, pozyskiwanie zezwoleń i dofinansowania. Punkt widokowy był częścią pomysłu od samego początku.
„Gmina nie jest właścicielem, ani zarządcą drogi przy węźle, nie dysponuje terenem wokół budynku dworca, nie jest też kompetentna do przebudowy przejazdów kolejowych. Zapewniam, że teraz jest w tym miejscu dużo bezpieczniej, niż przed realizacją inwestycji. I jest pięknie zagospodarowana przestrzeń” – pisze Brzostowski.
Kładka zgodna z filozofią "slow"
Wójt przytacza też opis Anny Król, projektantki węzła z pracowni CKK Architekci.
„Właściwe projektowanie to nie tylko rozwiązywanie zagadnień czysto funkcjonalnych, ale także równoległe kreowanie istotnych wartości kulturowych. (…) Świadomie możemy zdecydować, czy zarzucimy piękne Kaszuby chaotyczną zabudową, co się niestety dzieje, czy je uszanujemy w sposób szczególny, wydobywając jej najwyższe wartości. Kładka została zaprojektowana z myślą o osobach korzystających z węzła integracyjnego po to, aby włączyć ich do współodczuwania, czym jest przyroda i krajobraz Kaszub. Skłania do refleksji, zaskakuje, zaprasza. Pomimo że jest lokalną dominantą przestrzenną, łagodnie integruje się z krajobrazem.
Ma organiczny kształt składający się z miękkich linii i łuków, została stworzona z myślą o ludziach znajdujących się w ciągłym ruchu i pośpiechu. Wchodzimy na kładkę i schodzimy w różnych miejscach, po drodze cały czas dynamicznie zmienia nam się perspektywa widokowa, ponieważ trakt kładki wije się, uruchamiając widoki pod różnymi kątami. (…) Kładka pozwala zatrzymać się nam na chwilę w pędzącym życiu, pobyć tu i teraz. Rozejrzeć się dookoła, poczuć przestrzeń. Jej pokonanie nie zabiera dużo czasu, natomiast istotne jest, aby to doświadczenie dostarczyło pewnej emocji. Jest to zgodne z aktualną filozofią Slow (mniej, wolniej, świadomie)" – pisze m.in. autorka projektu architektonicznego. Dodaje, że podobne obiekty można spotkać w Woli Kroguleckiej (widok na dolinę Popradu i Beskid Sądecki), czy na Słowacji, gdzie zbudowano kładkę w koronach drzew.
Prawie 20 km dróg rowerowych
Warto podkreślić, że zakres inwestycji rowerowych wokół Gołubia i w całej gminie Stężyca jest prowadzony z rozmachem. To w sumie 18 km dróg rowerowych z Gołubia do Stężycy, do Zgorzałego i do Szymbarka, w ramach tego jednego projektu unijnego.
fot. UG Stężyca
„Chcemy zachęcić wszystkich do przemieszczania się rowerem ze swoich posesji do dworca, a następnie przesiąść się na pociąg. Taka jest idea węzłów integracyjnych” – zaznacza wójt.